Русия ограничава доставките на уран за САЩ

Русия въвежда ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ, съобщиха от руското правителство.

„Става дума за износ на обогатен уран за САЩ или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в юрисдикцията на Съединените щати. Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол“, се казва в съобщението.

Това решение е взето по указание на руския президент Владимир Путин и е отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски продукти от уран от 2028 г., подчертава правителствената пресслужба.

В началото на септември Путин възложи на кабинета на министрите да проучи въпроса за ограниченията върху продажбата на уран, титан и никел в чужбина. Той твърди, че забраните за износ трябва да бъдат отговор на санкциите, които забраняват доставката на редица стоки за Руската федерация.

Русия е най-големият доставчик на уран за американските търговски ядрени реактори, като Росатом представлява 27% от тези доставки за Съединените щати миналата година.

Според Световната ядрена асоциация (WNA) през 2022 г. Русия е произвела 2,5 хиляди тона уран и е на шесто място в света. Около две трети от световното производство идва от Казахстан, Канада и Австралия. През 2023 г. списъкът на вносителите на руски уран се оглавява от САЩ и Китай, следвани от Южна Корея, Франция, Казахстан и Германия.

През май президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, забраняващ вноса на нискообогатен уран от Русия, за да намали зависимостта от Москва. Но законът предвижда изключения в случай на проблеми с доставките, които позволяват, ако е необходимо, да се поддържат нормални нива на руския внос на уран до 2028 г.

Въпреки че администрацията на Байдън стартира многомилиардни усилия за рестартиране на вътрешните способности на нацията за обогатяване на уран, програмата все още е в своята зараждаща се форма, коментира Bloomberg. САЩ имат само едно търговско съоръжение за обогатяване в Ню Мексико, което е собственост на британски, холандски и германски консорциум Urenco Ltd.

Американският отдел на Urenco доставя около една трета от обогатения уран, използван в американските реактори, и работи за разширяване на капацитета с 15% до 2027 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия