Патентът на Института по инженерна химия към БАН за добив на електроенергия от морски води шашна Кувейт. Уникалната технология за ток от сероводорода в Черно море е била представена от ръководителя на проекта проф. Венко Бешков по време на деветия Международен панаир на изобретенията в Близкия изток и е грабнала бронзов медал.
По време на форума по отношение на сероводорода се появи голям интерес, който у нас липсва, обясни пред „Труд“ ученият.
„Получих покана за сътрудничество, което да се реализира заедно с Кувейт на тяхна територия. Инсталацията ще бъде пилотна и ще бъде изработена в България. След това ще бъде транспортирана на части до Кувейт, който ще финансира процеса“, обясни проф. Бешков.
Негова е идеята неизчерпаемият ресурс от сероводород в нашето море на дълбочина под 150 м да снабдява с ток страната ни поне два века. Екипът му тества пилотна инсталация на експедиция край Варна през 2014 г. Тогава експериментът отчете висок коефициент на полезно действие, както и че 90% от сероводорода може се използват.
„Ако предложението ни бъде одобрено, с Кувейт ще сключим договор и ще ни изпращат средства, с които ние ще построим инсталацията, ще я монтираме и транспортираме. Институтът ще участва, защото той е собственик на патента“, уточни ученият и допълни, че би предпочел това да стане в Черно море, от българска фирма и под български надзор, но засега няма изгледи за това.
По време на изложението България спечели и сребърен медал. „Той е за състав от химикали, които се добавят към замърсени с масла води и ги пречистват“, разказа проф. Бешков.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш