Той не се притеснява да критикува канцлерката Ангела Меркел за политиката й на отворени врати към бежанците. Както и да хвали позициите на унгарския премиер Виктор Орбан срещу мигрантите. Публично се обявява за прекратяване на преговорите с Турция за членство в ЕС. А преди дни одобри забраната за достъп до Австрия на турския министър на икономиката Нихат Зейбекчи, който планираше да участва в митинг във Виена, посветен на първата годишнина от предотвратяването на военния преврат в Турция.
Себастиан Курц - външен министър на Австрия, е определян от мнозина като вундеркинд. Заради крехката възраст, на която стартира бляскавата му политическа кариера - едва 24-годишен той става държавен секретар по интеграцията, а две години по-късно вече е най-младият дипломат №1 в Европа. Сега, вече 30-годишен, той се е устремил към канцлерския пост на Австрия. Който е много вероятно да спечели след предсрочните избори на 15 октомври, макар че още не е сигурно дали неговата десноцентристка Народна партия ще стане първа сила на вота. Надеждите си за победа партията възлага именно на Курц, чиято лична популярност достига 70%.
Предсрочните избори бяха предизвикани от самия Курц. Когато през май тогавашният лидер на Народната партия Райнхолд Митерленер се оттегли след вътрешни боричкания, Курц бе номиниран за нов председател и веднага обяви, че партията ще излезе от настоящата управляваща коалиция, водена от левицата на канцлера Кристиан Керн. Само с този си ход Курц вдигна одобрението на Народната партия с 10 пункта до 33%. А миналата седмица той бе избран за председател на формацията с гласовете на 98,7% от делегатите на конгрес в Линц. На него си извоюва и промени в устава, които дават повече правомощия на лидера.
И с размах подхвана нововъведения. Смени цвета на партията от черен на тюркоазен. Обяви, че на изборите тя ще се яви с ново име - “Себастиан Курц - новата Народна партия”. Отсече, че в листите ще бъдат включени хора и извън партийните редици. Заради което логично бе сравнен с новия френски президент Еманюел Макрон, който предизвика буря в политическия живот на родината си, както с избирането му за най-младия държавен глава на страната, така и с впечатляващата победа на неговата новосформирана партия “Република, напред!”.
Паралелът между Курц и Макрон е не просто логичен, но и търсен, смятат политолози, но уточняват, че Курц копира стратегията на Макрон, но не и политиката му. Френският президент се позиционира като убеден проевропеец, докато австриецът застъпва доста критични към ЕС и дори спорни тези, например настоява за намаляване наполовина на броя на еврокомисарите и е за сериозни ограничения на миграцията. Освен това Курц накланя още по-вдясно позициите на партията си в опит да открадне гласове от крайнодясната Партия на свободата. Негови приближени твърдят, че е привърженик на “силната ръка” и не е особено чувствителен по отношение на правата на човека. Затова е наричан “минидиктатор” и “принц с желязно сърце”.
Но пък печели симпатиите на сериозна част от обикновените австрийци, които го оприличават на “идеалния зет”. И той си изглежда точно така - с открити сини очи, пригладена назад черна коса, втален черен костюм и бяла риза без вратовръзка - запазеният му стил на облекло. Изглежда като аристократ, но държи пламенни речи.
Детето чудо на австрийската политика е роден във Виена в семейството на учителка и инженер. Израства в работническия квартал “Майдлинг” на австрийската столица. Още като юноша постъпва в младежката организация на Народната партия, а през 2009 г., на 23 години, я оглавява. Две години по-късно прекъсва следването си по право в университета на Виена, за да се отдаде на политическата си кариера. Тогава казва, че не смята да превръща политиката в своя професия и да се занимава с нея цял живот. Но поне засега изцяло се е посветил на нея.
Напипва и сексуалния пулс на австрийците
През 2010 г., когато се надпреварва за място в общинския съвет на Виена (което спечелва) Курц повежда кампания със сексуален подтекст. Тя преминава под мотото “Schwarz macht geil”, в което има игра на думи - може да се преведе като “черното (цветът на Народната партия) те прави готин”, но и като “черното възбужда”. На плакатите Курц е сниман на капака на черен джип, в компанията на оскъдно облечени девойки. И при обиколките си из града раздава черни презервативи.
За него
Действа стратегически и гледа надалече
Това, което прави, е уникално за Европа - опитва да съчетае традиционна партия с образа на ново движение, да създаде нещо като хибридна партия. Уникална е и комбинацията при Курц като човек на партията в класическия смисъл на думата и политик от нов тип. Той има изключителен талант да действа стратегически и да гледа надалече.
Петер Филцмайер, политолог
Не е ясно каква е визията му
Още не е ясно зад какви конкретни политически принципи и цели застава феноменът Себастиан Курц. Или държи козовете си в ръкава по тактически причини, или просто няма политическа визия.
Антон Пелинка, политически анализатор
Продукт на благоприятни обстоятелства
Курц е продукт на благоприятните обстоятелства. Сега за пръв път ще трябва да замени убежището на кабинета си за място, където го очакват двама опитни съперници в лицето на Керн и Щрахе (лидерите на левицата и на крайната десница - бел. ред.).
Петер Пилц, ветеран парламентарист от партия “Зелени”
Минава през трупове
Курц минава в политически смисъл през трупове, дори в редиците на собствената си партия. Заби нож в гърба на Райнхолд Митерленер (предшественикът на Курц начело на Народната партия – бел. ред.). Това е алармиращ сигнал за неговите човешки качества.
Хайнц-Кристиан Щрахе, лидер на Партията на свободата
Замисля се за орден
Спомням си негов въпрос, отправен към мен като кмет - дали не може да се намали възрастовата граница за получаване на орден. Тогава си помислих: Младежо, когато бях на твоите години, ордените въобще не ме интересуваха. Вълнуваха ме съвсем други теми.
Михаел Хойпъл, дългогодишен кмет на Виена
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш