Цветозар Томов: Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно

Както през 2017 година, така и сега, в крайна сметка няма да се гласува с машини на парламентарните избори. Това прогнозира пред БНР социологът и бивш член на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
Много тежък проблем е стоварен върху ЦИК с решението за машините за гласуване, смята Томов, който коментира, че в продължение на близо година изпълнителната власт създаваше видимост, че тя ще поеме основната отговорност с доставката на устройства за машинно гласуване. 

„При положение, че машини за гласуване се произвеждат едва след като се сключи договор с компанията производител, ЦИК трябва да обяви открита процедура, трябва да се явят кандидати за нея, има законни срокове, в които да се разгърне тази открита процедура. Едва след това да избере изпълнител и едва след като избере изпълнителя, ще се появи този срок от 30 календарни дни, необходим за оценка на съответствието на техническите спецификации с това, което е доставено. И става, както и да го смятам, ако става дума за купуване на машини, времето дори до редовните избори няма да стигне.“

За наемане на машини времето би могло да стигне, само че ще влезем в Книгата на Гинес с това наемане на машини за гласуване – практика, която изобщо не е разпространена в света, подчерта Цветозар Томов.

„Извън това, ако наемем сега 9 хиляди устройства и ги върнем 2 седмици след изборите, ще похарчим един куп пари за тоя, дето клати дърветата, а на вратата вече ще чукат президентските избори, може би и нови предсрочни парламентарни, като гледам каква е обстановката. Това е идиотско решение - всеки път да наемаме машини за гласуване.“

От трите възможни решения – да се гласува само с хартиени бюлетини, да се гласува само с машини и сегашния хибриден вариант, този е категорично най-лошият, заяви Томов. Манипулация и фалшификация са възможни и при трите варианта, категоричен е той.

При смесения вариант трима от четирима души ще гласуват с хартия, или в големите градове – двама от трима, смята социологът.

Разписките от електронното гласуване не са защитени, много по-лесно могат да бъдат имитирани и са по-несигурни като документ за начина, по който е гласувал избирателят, отколкото бюлетината, която той е попълнил собственоръчно и е пуснал, поясни Томов.

Законът задължава СИК при несъответствие между броя на хартиените разписки и отчетения от машината брой гласуващи, да отчетат вота по броя на хартиените разписки, уточни още Цветозар Томов.

„Тоест ще трябва те отново да ги броят, по същия начин, по който броят бюлетините, и да нанесат този резултат, който преброят, и който ще бъде обременен със същите технически грешки, с които е обременено другото броене. По закон това е действителният резултат, а не този, който машината отчита. И възниква въпросът защо изобщо ни трябва тази машина, за да го направим това.“

„Можете да прибавите разписки към наличните в кутията или да извадите и тогава ще има разминаване на двете бройки“, допълни Томов, според когото човешката намеса може да се окаже ключова за несъответствието.

„Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно, колкото и парадоксално да е това“, обобщи бившият член на ЦИК.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика