Андрей Колесников: Путин смята, че има ресурс да продължи

Как се възприема в Москва 50-дневния ултиматум на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? "Необходим е сериозен анализ", обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да коментира думите на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за "театралния ултиматум", а след това заплаши НАТО с превантивен удар.

"Обикновено при шоково събитие или новина позицията се формулира много дълго и властите изпадат в ступор за няколко часа или няколко дни. Сегашната ситуация е такава. От една страна, Лавров може да каже, че Тръмп говори едно днес, а утре друго, но мисля, че са изплашени и не са били подготвени за такова развитие на събитията", коментира руският политолог Андрей Колесников по БНР.

"Това беше един от възможните сценарии, за който трябваше да се подготвят. Той може сериозно да навреди на икономиката. Тя е силно зависима от паралелния внос и от бюджетните приходи от продажбата на енергийни ресурси. Икономиката е в лошо състояние. Бюджетът засега е балансиран, но мисля, че ако бъдат реализирани мерките на Тръмп, бюджетният дефицит ще се увеличи. Замисълът на Тръмп е ясен: намаляването на бюджетните приходи означава намаляване на разходите за военни цели.

В Русия има един виц, който със сигурност знаете. Когато баща алкохолик губи работата си, синът му го пита: "Татко, това означава ли, че ще пиеш по-малко?" "Не, означава, че ти ще ядеш по-малко", отговаря бащата. Подозирам, че ако Тръмп въведе тези санкции, парите за здравеопазване, образование и наука ще намалеят още повече. А разходите за военни цели и за социална подкрепа на военните и техните семейства ще останат високи.  

Много сериозен проблем остава инфлацията, която расте заради поскъпването на комуналните услуги и благодарение на военните разходи", посочи Колесников.

Москва няма да промени позицията си след ултиматума на Тръмп, съобщи тази седмица Ройтерс.

"Да, Путин не обръща внимание на икономическите и психологическите загуби. Кефирът няма да изчезне от неговия хладилник. Този режим безспорно не се вълнува от това, което ще става с хората. Бедното население лесно се манипулира и зависи от държавата. Ако социалната политика остане също толкова активна, колкото е в момента и се запазят такива стимули като подкрепата на тази част от населението. Това са онези, които са готови да се продават на държавата, онези, които подкрепят държавата активно и онези, които я подкрепят пасивно. Това е по-голямата част от населението и на него се разчита.  

Налице е стагфлация. Тя изобщо не се забелязва в Москва. Мисля, че се забелязва повече в останалите райони на Русия, но икономическата ерозия е в ход. Никой обаче не може да каже къде е границата, отвъд която започва икономическото недоволство и осъзнаването от голяма част от населението, че това е свързано със "специалната военна операция", каза Андрей Колесников.  

Според политологът, Путин очевидно смята, че има ресурс да продължава и че "хората ще изтърпят и това продължаване на войната и допълнително влошаване на икономическата ситуация". "Още през 2016 г. той каза по време на някакво икономическо съвещание, че хилядолетната история на Русия е по-важна от икономическите успехи."  

Още от (Политика)

Най-четени