БНБ проверява случая „Мартин Петров”

Автор: Труд
БНБ проверява случая „Мартин Петров”

Икономическа полиция започва разследване

„Ужилен“ от личния си банкер

БНБ извърша проверка по случая с липсващите милиони от сметки на бившия национал по футбол Мартин Петров в “УниКредит Булбанк”, за което “Труд” първи съобщи. Това стана ясно от отговор на банката на запитване на вестника. Припомняме, че Петров подаде сигнал до прокуратурата за това, че от сметите му в „УниКредит”, в продължение на години и без негово знание, са източени общо 3,8 млн. лева. Това е станало с помощта на личния му банкер - Ирина Ч.А., чийто договор бил прекратен 10 месеца преди футболистът да разбере за операциите.

“Съгласно законовите разпоредби плащане от платежни сметки може да се извършва само по нареждане или с предварително съгласие на титуляра до размера и при условията, поставени от титуляра на сметката. Формата и реда за даване на съгласие за изпълнение на платежната операция и за оттеглянето на това съгласие се уговарят при сключване на договора между доставчика на платежни услуги и неговия клиент”, уточняват от БНБ. И обясняват, че когато ползвателят твърди, че не е разрешавал изпълнението на платежна операция или че е налице неточно изпълнена платежна операция, доставчикът на платежната услуга носи доказателствената тежест при установяване автентичността на платежната операция, нейното точно регистриране, осчетоводяването, както и за това, че операцията не е засегната от друг недостатък.

“В случай на неразрешена платежна операция доставчикът на платежни услуги носи отговорност пред клиента, освен ако платецът е действал чрез измама или не е изпълнил едно или повече от задълженията си по чл. 53 от Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) умишлено или поради груба небрежност”, уточняват пред “Труд” от централната банка.

Днес стана ясно, че и икономически полицаи от ГД “Национална полиция” са започнали разследване по случая.

Позицията на “УниКредит Булбанк” засега остава същата. Според нея клиентите на банките са защитени с банкова тайна.

“Ако реши, клиент може да направи публични твърдения за отношенията си с банки, но ние нямаме право да предоставяме каквато и да е информация - да я потвърдим или опровергаем в медиите”, уточняват от трезора.