Брюксел ще обявява „Съюзна тревога“ за газа

Брюксел ще обявява „Съюзна тревога“ за газа

Може да се наложи да живеем без парно отопление

От Европа призоват веднага да свием потреблението на газ

Бизнесът не е обсъждал проблема

Страните от Европейския съюз трябва веднага - още от 1 август, да намаляват потреблението на природен газ с 15% (еквивалент на 45 млрд. куб. м годишно). Това е част от предложенията на Европейската комисия в представения от нея Европейски план за намаляване на търсенето на газ, които идва след като покупките на руски газ бяха ограничени.
Предлага се Европейската комисия да получи правомощия да обявява (след консултиране с държавите членки) “Съюзна тревога” относно доставките на газ. С нея ще се налагат задължителни съкращения за всички страни членки. Тя ще се задейства, когато има значителен риск от остър недостиг в газовите хранилища или изключително голямо търсене на газ.
Режимът на пестене ще продължи през целия отоплителен сезон до 31 март 2023 г. При особено остра криза Европейската комисия ще може да обяви тревога на ниво ЕС, налагайки задължително свиване на използвания газ от всичките 27 страни членки.

Все още не сме обсъждали тази ситуация, заяви за “Труд” Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. По принцип обаче при аварийно намаляване на доставките на газ, гориво трябва да бъде осигурено за топлофикациите, битовите потребители и предприятията с непрекъсваем цикъл на производство като стъкларски заводи и металургични комбинати, каза за “Труд” енергийният експерт Явор Куюмджиев.

Топлофикациите може да работят с мазут само в аварийни ситуации в рамките на няколко дни, коментира за “Труд” председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България Кремен Георгиев. Те няма как да подават топла вода с по-ниски градуси, но при липса на газ може изцяло да спрат, обясни той.

Ако планът на Европейската комисия бъде одобрен, той ще помогне да бъдат натрупани резерви в газохранилищата в Европа преди да е дошла зимата. В съобщението от Брюксел директно обвиняват руския президент Владимир Путин за ситуацията и посочват, че Кремъл използва износа на природен газ като оръжие. “Знаем, че днес е 147-ият ден от войната срещу Украйна, но месеци по-рано Русия започна да намалява доставките за Европа. Днес 20 от държавите са засегнати в различна степен от спрени доставки. Русия ни изнудва, използва енергията като оръжие и Европа трябва да е готова за тотално спиране на газа”, каза Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

България обаче спря да получава руски газ, след като отказа да плаща за доставките по поисканата от “Газпром” схема, която гарантира, че парите за горивото ще бъдат получени от руска страна. Същевременно редица компании в ЕС приеха предложената от “Газпром” схема на плащане и получават договорените количества гориво.
Брюксел планира координирано намаляване на потреблението на газ в ЕС. Ще бъде определена конкретна цел за всяка държава и как да намали с 15% потреблението в продължение на осем месеца и напътствия за изработването на съответните национални планове. Идеята е заместването на природния газ с други горива и цялостно пестене на енергия във всички сектори.

“Целта ни е да защитим доставките за домакинствата и най-важните потребители като болници, ключови производства на основни продукти и услуги, веригите на ЕС за доставки и конкурентността”, се казва в съобщението на Европейската комисия. “Всички потребители, обществени администрации, домакинства, собственици на обществени сгради, доставчици на енергия и производители могат и трябва да предприемат мерки за пестене на газ”, посочват от ЕК.

До септември 2022 г. държавите трябва да обновят плановете си за извънредна ситуация в енергетиката, за да покажат как възнамеряват да постигнат целта за намалено потребление. На всеки два месеца трябва да изпращат до Европейската комисия национални доклади затова докъде е напреднал процесът. Страните, искащи помощ от газови доставки по линия на европейската солидарност, трябва да покажат какво точно са предприели за намаляване на търсенето вътре в страната.
Същевременно Европейската комисия е приела временна кризисна рамка за държавна помощ, която позволява правителствата да предлагат компенсации.

Европейската комисия ускорява и работата по разнообразяване на доставките, включително съвместни покупки на газ. Всяко количество природен газ, спестен това лято, е енергия, съхранена, за да е достъпна през зимата, заявяват от ЕК. Предложението на Европейската комисия е резултат от консултации със страните членки и бизнеса и цели изпреварващи мерки, които да намалят щетите, гласи официалното съобщение.

Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България, пред “Труд”: Не може да подават по-малко топлина към абонатите

- Г-н Георгиев, възможно ли е топлофикациите да работят на мазут?
- Мазутът за топлофикациите е резервно гориво, с което може да работят в рамките на няколко дни в аварийни ситуации през зимата, но не и по принцип да работят на мазут. За работа на мазут се изискват очистващи съоръжения, които топлофикациите нямат, защото не са им необходими при работа на природен газ. Така че замяната на газ с мазут е на практика невъзможна. Изобщо не би трябвало да се обсъжда като някакъв вариант.

- Ако се намали подаването на газ към топлофикациите възможно ли е те да подават по-малко топлина към абонатите?
- Ако подават по-малко топлина, няма да отопляват на практика. За какво е тази топлина тогава. Нещо ще върти на топломера на абонатите без те да се стоплят. Няма ли газ за топлофикациите, няма как да работят въобще. Това е ситуацията на практика.

- Възможно ли е топлофикациите да подават топла вода с по-ниска температура и така да стоим на студено?
- Топлината в жилището не се определя от топлофикацията, а от самия абонат. Ако всички абонати се договорят и го направят, тогава добре. Само че не виждам как ще стане. Топлофикация не може да влияе върху температурата в помещението. Тя трябва да подава топлоносител с определени параметри, от който абонатът регулира температурата в помещението. Топлофикация не може да каже, че в кухнята ви ще бъде 19 градуса или в хола 20 градуса. Това е решение на абоната. Топлофикация не може да му влияе по никакъв начин. Топлофикация няма право да подава с по-ниска температура, защото в законите и наредбите за топлофикациите има определени минимални параметри. Ако навън е минус 10 градуса, а топлофикация подава минималната възможна температура, която е разчетена например за плюс 10 градуса навън, няма да се загрее никой. На топломера ще се усети някаква топлинна енергия, никой няма да я усети, но ще трябва да се заплати. Какво правим тогава. Единственият вариант е, ако няма газ - спиране и точка.

- Значи може да се окаже, че ще бъдем на студено през зимата?
- Ако няма газ, да. Но като се има предвид, че България е много малък консуматор спрямо европейските мащаби, едва ли ще се стигне до това. Дори България изцяло да спре потреблението на газ, пак няма да се реши проблемът.

- А ако от ЕС поискат намаление на потреблението на газ с 15% от всяка страна членка?
- Как ще го поискат, спрямо какво ще се сравни? Във всеки един момент се потребява различно количество газ, ако говорим за отопление, защото зависи от външните температури. 15 процента намаление спрямо кое? Това е някаква ПР акция, която на практика няма как да се случи. Ако сравняваме спрямо сегашното потребление на газ, то през зимата е шест пъти повече, грубо казано. Това може да е някакъв призив на Европейската комисия, но на него трябва да откликнат всички абонати на топлофикация, за да се усети резултатът в самата топлофикация. Всички трябва да си намалят парното и тогава наистина в топлофикация това ще се усети, защото ще трябва да подават по-малко топлина и съответно да харчат по-малко газ. Този процес не може да се контролира от топлофикация, няма такава технология в света, не в България.

Енергийният експерт Явор Куюмджиев пред “Труд”: За някои потребители гориво е необходимо, независимо от цената

Има авариен план на действие при недостиг на газ, в който са дефинирани така наречените потребители, на които при никакви положения не трябва да бъде спиран природния газ. Това са топлофикациите, частните битови клиенти и предприятията с непрекъсваем цикъл на производство, тоест стъкларски заводи и металургични комбинати, защото при тях, ако спре подаването, съоръженията им могат да бъдат изхвърлени на боклука. Необходимият газ за тях трябва да бъде осигурен по някакъв начин независимо от цената. Как да стане това нека мислят тези, които ни докараха до там. Всички останали се изключват от подаването на газ.

Трябва да е ясно има ли дефицит

КЕВР иска данни за договорените количества

Информацията ще бъде достъпна онлайн

От КЕВР искат информация какви доставки на газ са договорени.

Комисията за енергийно и водно регулиране изиска спешно информация от държавните дружества относно мерките, които предприемат за предотвратяване на криза с доставките на газ през зимния период.

С оглед гарантиране сигурността на доставките и спазване принципа на прозрачност, КЕВР задължи “Булгаргаз” ЕАД да публикува информация за необходимите и неосигурени месечни количества природен газ, както и необходимите капацитети през трансгранични съоръжения за пренос до българския пазар за покриване на потреблението за периода на следващите 12 месеца, съобщиха от енергийния регулатор.

Целта е всички пазарни участници да имат необходимата информация и достатъчно време, за да предоставят най-добрите си оферти към “Булгаргаз”. Общественият доставчик трябва да подържа тази информация актуална на своята интернет страница и на информационната платформа на Газов Хъб “Балкан” ЕАД.

“Булгартрансгаз” ЕАД, в качеството си на оператор на съоръжение за съхранение на природен газ, трябва да предостави информация за предприети мерки в случаите на резервиран и неизползван капацитет от ползватели, както и за нивото на запълване на подземното газово хранилище “Чирен”.

От газовата борса “Газов Хъб Балкан” ЕАД се изисква да изпрати на регулатора информация за количествата природен газ, които “Булгаргаз” е продал на всички проведени до момента на платформата търгове по Програмата за освобождаване на количества.

С решението си КЕВР изисква “Булгаргаз” да предостави и допълнителна информация във връзка с изпълнението на действащия договор за доставка с “Газпром експорт”, както и дали дружеството е предприело действия за претендиране на неустойки за прекратените доставки.

Исканата от дружествата информация трябва да бъде предоставена в срок до 27 юли 2022 г. и с оглед предстоящото утвърждаване на цена на природния газ за месец август 2022 г.

Препоръки на Европейската комисия

Според Брюксел не бива да се допуска повреждане на инсталации, което означава да не спира подаването на газ за стъкларски и металургични предприятия.

Където е възможно да се преминава към възобновяеми или по-чисти източници, “но може да се наложи включване на въглищни, петролни и ядрени мощности за известно време, като се избягва дългосрочното завръщане към този вид енергия, препоръчват от Европейската комисия. Според Брюксел най-важни са:

- Обществено значими сектори, включително здравеопазване, храни, безопасност, сигурност, рафинерии и отбрана, както и предоставяне на екологични услуги.

- Трансгранични вериги за доставки - сектори или индустрии, предоставящи стоки и услуги от решаващо значение за гладкото функциониране на веригите за доставки в ЕС.

- Повреждане на инсталации - да се избегне ситуация, в която не могат да възобновят производството без значителни забавяния, ремонти, регулаторно одобрение и разходи.

- Възможности за намаляване на газа и заместване на продукти/компоненти - степента, до която индустриите могат да преминат към вносни компоненти/продукти и степента, до която търсенето на продукти или компоненти може да бъде задоволено чрез внос.