Петков: България ще преразгледа газовите договори, включително тези за транзит (ВИДЕО)

Петков: България ще преразгледа газовите договори, включително тези за транзит (ВИДЕО)

Можем да доставяме 20 млрд. кубически метра газ от Гърция и Турция

От Гърция и Турция можем да доставяме около 20 млрд. кубически метра газ, потреблението на България е около 3.5 милиарда. Това заяви вицепремиерът Асен Василев на брифинг на ръководството на "Продължаваме промяната" по казуса със спирането на газовите доставки за България от страна на „Газпром“.

Василев каза, че спирането на подаването на газ е едностранен акт, с който е нарушен договорът между "Газпром" и "Булгаргаз", които са си направили плащането по договор, но газът е спрян, въпреки направеното плащане. Това означава, че имаме една некоректна страна по този договор. Това не ни учудва, каза Василев, като напомни, че същият проблем сме имали и през 2009 г. и през 2014 г.

България ще преразгледа всички договори, включително тези за транзит, обяви премиерът и лидер на ПП Кирил Петков.

"Когато една страна направи единичен акт, абсолютно против всичките правни норми и ни изнудва да плащаме през трета страна - през посредник, която не гарантира газа, ние нямаме избор освен да разгледаме всички договори, включително тези за транзит. Даваме ги на най-добрите кантори, за да сме сигурни, че опциите, с които ние можем да отговорим на този едностранен акт, са също толкова силни, както този към нас", обяви Кирил Петков.

Като правителство очаквахме тези проблеми и започнахме подготовката още февруари, заяви още Асен Василев.

През т.нар гръцка връзка ще можем да доставяме 3 млрд. кубически метра газ на година плюс 2 млрд, ако го разширим. От Гърция и Турция, без гръцката връзка, към момента можем да доставяме общо около 20 млрд. кубически метра. 2 млрд. през Кулата и 17-18 млрд. през интерконеторите с Турция. Потреблението на България е между 3 и 3.5 млрд.

"Да се твърди, че нямаме трасета, по които да доставим газ, е смешно. Да се разчита на построяването на гръцката връзка, е извинение да не си направим диверсификацията", обясни Василев.

В момента няма намалено потребление към българските потребители, посочи той.

"Взимаме ясна позиция в конфликта във войната в Украйна и не се опитваме да балансираме, където виждаме ясна агресия", коментира Петков. По думите му има много политически и икономически кръгове у нас, които защитават руските интереси. "Зад руските интереси стоят и 3-те млрд., похарчени пари за "Турски поток" и предложението за газова централа и отказа ни от азерски газ, вместо сега да имаме готова диверсификация, каза Петков", каза още той.

Асен Василев обясни и защо Николай Павлов е бил отстранен от поста си в „Булгаргаз”.

„Булгаргаз” има договор за доставка на 1 млрд. куб. м азерски газ на година, и то на по-ниска цена. През септември миналата година Павлов подписва анекс, с който се отказва от тези доставки. Щетата от това е между 500 000 и 1 млн. лв. на ден. МВР събра данни срещу Павлов и те бяха изпратени на Прокуратурата. До момента тя не е направила нищо по въпроса", каза още вицепремиерът.

„Работим по общоевропейско решение, така че цената да стане по-ниска от тази, на която купувахме от „Газпром”. Към момента сме говорили с Гърция и Италия за общи доставки. Утре имаме срещи в Брюксел, за да ускорим работата по тези общи покупки. Това, което виждаме в момента, е безпрецедентна икономическа агресия срещу България”, категоричен е Василев.

ПП ще гласува „за” изпращането на оръжия в Украйна. „Продължаваме Промяната” проведе първия си изпълнителен съвет снощи. На него решихме, че като партия ще подкрепим изпращането на военно-техническа помощ за Украйна. Така и ще гласуваме в парламента следващата седмица", заяви Кирил Петков.

"И в този конфликт България ще помогне на страната, която се бори срещу агресора. Това трябва да е също ясно, защото в този конфликт това, което виждаме, е много ясна позиция. От една страна позицията е държавите сами да могат да определят как да живеят, устройват икономиката си и как да се управляват, в какви блокове да участват и как да уреждат живота на гражданите. От другата страна на този конфликт живее цялата концепция за велики сили, сфери на влияние и малките държави като васални придатъци на тези държави", каза Асен Василев.

За износа на оръжие Петков каза, че комисията в Министерството на икономиката изпраща продукцията във всички страни с договори, повечето договори са подписани преди войната. Сега се изпълняват част от тези поръчки. Всичките договори, където са изпращани оръжията са със страни в ЕС, членки на НАТО и другите традиционни пазари на България, всеки се опитва да се заиграва с тази тема, каза Петков.

https://www.facebook.com/novinite.bnt/videos/1151955875386926

Още от (Политика)

Най-четени