Медиите в Лондон са в паника - Москва засега надделява в „конфликта на бездните“
Кралският морски флот взема спешни мерки за наваксване на изоставането
В дълбините на Северно море руснаците и британците вече са на нож в тайна конфронтация, нещо като нова Студена война на бездните, гръмнаха високо тиражирани лондонски вестници.
Последното доказателство за сблъсъка били откритите във водите около Обединеното кралство сензори, за които се смята, че са били разположени от Русия, за да шпионира чрез тях британски ядрени подводници. Някои от въпросните устройства са били намерени изхвърлени на брега, но повечето са били засечени в морето от кораби на Кралския военноморски флот. Както твърди в просторно разследване в. „Сънди таймс“, британските власти са убедени, че сензорите са имали за цел да събират информация за подводниците „Vanguard“, които осигуряват ядреното възпиране на Обединеното кралство.
Като ярко свидетелство за избухналата „война по морското дъно“ медиите сочат появата около Острова през ноември миналата година на руския шпионски кораб „Янтар“, натоварен най-вероятно с мисия да открие жизненоважни за Великобритания подводни кабели. По-конкретно той е бил забелязан да кръстосва в Ирландско море над кабели, пренасящи данни за американските информационни гиганти „Майкрософт“ и „Гугъл“.
След това, през януари, руският шпионски кораб е бил засечен в пролива Ламанш, като тогава на няколко пъти бил навлязъл в „Изключителната икономическа зона“ на Обединеното кралство, разпростираща се на около 45 мили от брега. И за да го принудят да напусне района, в близост до „Янтар“ са били изпратени два бойни кораба - фрегатата „HMS Somerset“ и патрулния катер „HMS Tyne“. Изглежда те не успяват да изпълнят дадената им заповед, тъй като „предупреждението“ е било подсилено от ядрената атакуваща подводница „HMS Astute“, която изплувала от дълбините съвсем близо до шпионския кораб и той веднага отплавал надалеко.
„Няма съмнение, че в Атлантическия океан бушува война“, заявява пред в. „Сънди таймс“ високопоставен военнослужащ от британския кралски флот. „Това е игра на котка и мишка, която продължава от края на Студената война, сега отново се засилва и сме свидетели на феноменалната активност на руснаците“, подчертава висшият морски офицер. Според него саботирането на подводни интернет връзки, тръбопроводи или военни кабели било в основата на доктрината „Сива зона“ на руския президент Владимир Путин, залагаща на операции, които не са бойни в конкретния смисъл на думата, но в никакъв случай не са и мирни.
За целта руският шпионски кораб „Янтар“ бил оборудван с безпилотни подводни апарати и с две мини-подводници, способни да достигат дълбочини от 6000 метра. Тези машини били в състояние да локализират и картографират инфраструктура, както и да режат кабели с помощта на шарнирни рамена. „Русия е една от малкото държави, ако не и единствената, която разполага с флот от подводници, специализирани в дълбоководна война и шпионаж, като в този сектор възможностите ѝ надхвърлят тези на страните-членки на НАТО“, заключава офицерът от кралския военноморски флот.
Но руските действия във води много близо до Великобритания не са най-големия повод за тревога, според в. „Таймс“. Около Острова дълбочината на континенталния шелф рядко надвишава 300 метра и различните технически средства на разположение позволяват добро наблюдение и контрол. В края на „подводното плато“ обаче дълбочините падали до няколко хиляди метра и според военноморските специалисти там ситуацията ставала сложна. Защото в тези дълбочини Русия можела да използва шестте си атомни мини-подводници, които били оборудвани с „механични ръце“, способни да режат кабели, да поставят експлозиви и дори да инсталират хакерски устройства върху оптични кабели.
Поддържани били от две по-големи „подводници-майки“, което им позволявало да действат безотказно и на големи разстояния - преди няколко години британците били открили руски дълбоководни апарати край чувствителни подводни кабели, но наблизо нямало помощни плавателни съдове, а това означавало, че устройствата били изминали голямо разстояние, за да стигнат до района. Според източници от британското разузнаване поддържащи функции можели да изпълняват и суперяхтите на руски олигарси, използвани често от Москва за шпионаж и подводно разузнаване.
Но как смята да отговори Кралският военноморски флот на руското предимство в морските бездни и да защити критичната подводна инфраструктура на Великобритания? За целта Министерството на отбраната било купило от Норвегия дълбоководен спомагателен кораб, наречен „Proteus“, който бил модифициран и съоръжен с военно оборудване. Пуснат е на вода в края на 2023 г., може да проследява руски плавателни средства и на много големи дълбочини, в екипажа му има водолази и специалисти по обезвреждане на мини, съоръжен е със свръхмодерно електронно оборудване, включва и самодвижещи се подводни превозни средства с дистанционно управление.
Лондон е започнал и тестове на безпилотна подводница, дълга около дванадесет метра, като шефовете на Кралския флот смятат, че машината ще бъде „най-модерната във всички европейски флотилии“ и ще им позволи да „доминират на подводното бойно поле“.