Мярката таван на надценките на хранителните продукти е непродуктивна, това показва и опитът на други държави, заяви изпълнителния директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов.
По-рано министърът на земеделието Георги Тахов каза, че е възможно да се запише в закон надценката да е до 30 процента.
Не виждаме как е възможно такъв тип решения да работят, надценка означава разход за реализацията на дадена стока, това не означава печалба, посочи Вълканов. Според него няма как да се фиксира надценка, върху който и да било продукт, защото бизнесмоделът на различните търговци е различен, разходите, които те имат по реализация на дадена стока, са различни и ако се фиксира при дадена стока нормата на разход, това означава най-вероятно да се повиши при друга стока, предаде БТА.
"Позитивната заявка беше, че ще се търсят решения, които са пазарни, а не директна намеса върху цени или надценки, което доказано от опита на други държави е контрапродуктивно", посочи Вълканов. Относно възможните пазарни мерки той каза, че очевидно отново ще се прави анализ по цялата верига на доставки и добави, че това е хубав знак.
"Нека да се осветлят проблемите при различни стокови групи, да се види всъщност има ли проблеми или всичко това, което се случва, са нормални пазарни обстоятелства. Видяхме, че заявката е да се види в цялата верига, в това число и отношенията между производители и купувачи, прекупвачи, преработватели, каква е ситуацията, така че да се търси един комплексен подход", посочи председателят на СМТ.
Относно проверката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по отношение на цените, Вълканов обясни, че от регулатора са искали данни за покупни и продажни цени за известен период назад във времето при различни стокови групи. Според него обаче, подобни проверки са в прерогативите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура