Инициативата „Будната България” получи широк отзвук у нас и зад граница
Получени са материали от 18 страни
„Кризата с COVID-19 открои още по-силно необходимостта от единна национална политика с българите в чужбина”, заяви днес вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя събра на „Дондуков” 2 водещи учени, политолози, университетски преподаватели, журналисти и общественици на специална среща, посветена на финала на виртуалната инициатива „Будната България”, организирана сред българите в чужбина.
Илияна Йотова посочи като показателен пример, че в „Будната България” са получени материали дори от далечна Австралия - общо от 18 страни, но не и от съседите от Скопие. „Тези месеци през пролетта се роди една нова солидарност, между непознати хора от всички краища в света”, отбеляза Йотова.
Остър остава проблемът с намирането на учители по български език в чужбина не само заради липсата на материални стимули, но и заради административни пречки. Вицепрезидентът изрази мнение, че онлайн обучението може да се практикува и в съботно-неделните училища и за децата, които нямат възможност присъствено да посещават уроците. Тя отбеляза още и многобройните сигнали за забавени с години молби за възстановяване на българско гражданство.
На срещата специално бе посочена и крещящата нужда от създаване на Български културен институт - идея, която среща подкрепа отвсякъде - от родината и от чужбина, но не среща подкрепа от отговорните институции. Илияна Йотова бе категорична, че това е особено важно днес, защото връзката с българската култура, духовността е най-важното в момент като сегашната пандемия.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура