73 на сто не искат за влезем в еврозоната от началото на следващата година
Златото падна под 3000 долара за унция
Всеки втори иска страната ни никога да не влиза еврозоната. Това показва задълбочено онлайн допитване до хиляди хора, търгуващи злато и валути, направено от Tavex през последните седмици. Целта на анкетата е да покаже отношение на хората към евентуалното присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Оказва се, че делът на хората, които искат въвеждането на еврото да бъде отложено и да не стане от началото на следващата година, е още по-голям.
Първият зададен въпрос в анкетата е: „Бихте ли искали еврото да смени лева, като национална валута от 1 януари 2026 г“. Близо 24% от анкетираните са отговорили утвърдително, че биха искали това да се случи, докато почти 73% заявяват, че предпочитат това да не става в този срок.
Вторият въпрос е: „Кога България трябва да влезе в еврозоната?“ Отговорите тук потвърждават резултатите от първото запитване, а именно – „възможно най-бързо“ заявяват 21%, „когато достигнем средноевропейските доходи“ казват малко над 29%, а с „никога“ отговарят 47%. Изглежда, сред участниците в анкетата има едно твърдо ядро в подкрепа на еврото от малко над 20%, малко под 1/3 биха искали да изчакаме по-подходящ момент, а близо половината не одобряват идеята принципно.
Резултатите могат да се сравнят с последното публикувано национално представително проучване по темата, проведено в края на месец януари от агенция „Мяра“. В него 39% посочват, че „по принцип са ЗА“, а 57% казват, че „по принцип са ПРОТИВ“. Тук трябва да отчетем две обстоятелства – различната формулировка на въпросите и различния състав на групата анкетирани.
От компанията, направила онлайн анкетата, публикуват отговорите на фона на засилващи се опасения от глобална търговска война, срив на пазарите и сериозен спад в обменния курс на американския долар. Междувременно през последните дни златото значително поевтиня. След като на 2 април цената му беше над 3120 долара за унция, до 7 април благородният метал поевтиня до около 2970 долара на унция, след което върна част от загубените си позиции.