Всеки 4-ти работещ у нас не може да си позволи почивка на море

Близо 1 млн. работещи българи не могат да си позволят едноседмична почивка, съобщиха от КНСБ, на база анализ на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Заради бедност

Икономическото неравенство се задълбочава

Всеки четвърти работещ българин не може да си позволи дори едноседмична почивка. Това показват данни на Евростат за 2023 година, анализирани от Европейския синдикален институт (ETUI) и представени от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП). Според анализа, цитиран от КНСБ, бедността по отношение на възможността за почивка се задълбочава - както в България, така и в целия Европейски съюз.

През 2023 г. броят на работещите българи, които не могат да си позволят ваканция, е нараснал с над 34 хиляди души спрямо предходната година, достигайки 945 717 души. Това представлява 24% от всички работещи в страната. България се нарежда на четвърто място в ЕС по този показател, след Румъния, Унгария и Португалия.

Тревожната тенденция се наблюдава и в целия Европейски съюз - над 41,5 милиона европейци не са могли да си позволят летен отдих през миналата година, с над 1 милион повече в сравнение с 2022 г. ЕКП определя това като сигнал за влошаващо се качество на работните места и разпад на европейския социален договор.

“Почивката със семейството или приятелите е основна част от човешкото благополучие. Данните обаче показват, че все повече хора са принудени да я жертват заради ниски доходи и нарастващи разходи”, заяви генералният секретар на ЕКП Естер Линч. По думите є икономическото неравенство се задълбочава, като дивидентите нарастват 13 пъти по-бързо от работните заплати, а главните изпълнителни директори печелят над 100 пъти повече от обикновените служители.

ЕКП настоява за спешно прилагане на Директивата за минималните работни заплати и за приемането на “Пакет за качествени работни места”, който да осигури реални гаранции за социална справедливост и достъп до достоен живот, включително заслужена почивка.

Най-четени