Брюксел иска да бъдат намалени плащанията от джоба на пациентите, които търсят лекарска помощ
Ясна позиция за въглищните централи
Планът за възстановяване и устойчивост, който служебното правителство изпрати в Брюксел, беше върнат на поправителен. По време на предварителната техническа оценка на Плана службите на Европейската комисия идентифицираха редица недостатъци, които трябва да бъдат отстранени, за да позволи на ЕК да направи положителна оценка, пише в писмо, изпратено от Брюксел до служебното правителство. То е подписано от Йоханес Любкинг, главен съветник на работната група за възстановяване и устойчивост и Масимо Суарди, директор по икономически и финансови въпроси.
Основните въпроси, по които от ЕК искат кабинетът да обърне внимание, са обобщени в девет основни точки. Но общият брой на направените забележки и коментари по плана, според документа с който “Труд” разполага, са 207.
В някои области амбицията на Плана изостава от необходимото ниво на ангажираност, посочват от ЕК. Част от основните забележки са по отношение на енергетиката и зелената икономика. “Ангажиментите за декарбонизация на икономиката, включително във въглищните региони, трябва да бъдат по-ясни и по-категорични. Това се отнася по-специално до резултатите от предвидената реформа за “преход към зелена енергия” и конкретни стъпки за извеждане от експлоатация на мощностите за въглища. Планът трябва да включва влизането в сила на амбициозен “закон за декарбонизация” и ясен, безусловен ангажимент за извеждане от експлоатация на някои от най-замърсяващите лигнитни централи”, посочват от Европейската комисия.
Правилата за работа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) трябва да бъдат коригирани така, че кръстосаното субсидиране в рамките на групата да не забавя или възпрепятства целта за декарбонизация и по-конкретно, финансирането от Плана трябва да се използва само за мерките, посочени в План, гласи писмото. Необходима е повече амбиция и яснота по отношение на резултатите, свързани с устойчивия транспорт във всичките му измерения, особено по отношение на декарбонизацията на автомобилния транспорт, посочват от ЕК.
Забележки има и по отношение на достъпа до здравни услуги в страната, като по-специално отбелязват, че трябва да бъдат намалени плащанията от джоба на пациентите, които търсят лекарска помощ.
По-конкретни правила за финансирането
Основният акцент е климатът
Редица проекти, включени в Плана за възстановяване, трябва да бъдат доработени.
Редица от включените в Плана за възстановяване проекти трябва да бъдат доработени, става ясно от писмото на Европейската комисия до служебното правителство. Сред основните забележки са, че някои от проектите нямат конкретни срокове и етапи за изпълнение. За други пък няма ясни критерии за това какви ще бъдат резултатите от изпълнението им. Освен това от Брюксел искат и повече гаранции, че няма да се допусне двойно финансиране - т. е. финансиране на едни и същи мерки чрез различни фондове и програми на ЕС.
По отношение на проекта за инфраструктура за транспорт на газ/водород е необходима допълнителна работа, става ясно от писмото на ЕК. Освен това, за редица мерки само част от прогнозните разходи са пряко свързани с целта за климата, посочват от ЕК. Примери за проекти, за които това остава проблем, са схемата за подпомагане на ВЕИ и модернизацията на жп трафопостове, пише в писмото.
Някои от разходите, за които се иска финансиране по Плана за възстановяване на пръв поглед, изглеждат недопустими, посочват още от ЕК. Има и случаи, при които разходите включват ДДС, което също е недопустимо.
Настояват за равенство между половете
Поставят въпроса за бедността
Да бъдат дадени равни възможности на ромите, настояват от ЕК.
От Европейската комисия искат в Плана за възстановяване и устойчивост по-ясно да бъдат разписани мерки, които да доведат до равенство между половете и равни възможности за всички. “Разделът в Плана за равенството между половете и равните възможности за всички трябва да включва пълно обяснение на това как се очаква мерките в плана за възстановяване и устойчивост да допринесат за равенството между половете и равните възможности за всички”, пиеше в анекс към писмото, изпратено от ЕК.
“По отношение на предизвикателствата, свързани с включването и равенството на ромите, остава неясно защо високият риск от бедност и социално изключване на ромите, много по-висок от този на общото население, не е изрично разгледан. По същия начин, по-лошото здраве в сравнение с общото население, често съчетано с по-ограничен достъп до здравни грижи, на членовете на групи в неравностойно положение, включително ромите, не се разглежда в частта за здравеопазването”, посочват от ЕК.
България, заедно с други държави-членки, е поканена да използва пълноценно наличното финансиране от ЕС за насърчаване на социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности, включително ромите.
“Предвид актуалността на темата, приканваме властите да очертаят в раздела за равенството между половете и равните възможности за всички мерки, предвидени за справяне с проблемите на уязвимите етнически общности, включително ромските общности, независимо от източника на финансиране”, гласи писмото на ЕК.