Ген. Мутафчийски: Трябва да бъдат изработени механизми за лечение в домашни условия за леко болните от коронавирус

Не може бъде прехвърлена тежестта от карантинирането върху наблюдението първо на потенциалните болни, за лечебните заведения. Огромен процент от заразените са леко болни и трябва да бъдат изработени механизми за лечението им в домашни условия под наблюдение. Това каза в изявление в Министерски съвет генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски – началник на Военномедицинска академия (ВМА) и председател на Националния оперативен щаб.

Изявлението дойде след проведена видеоконферентна връзка по инициатива на израелския премиер Бенямин Нетаняху, в която участваха и премиерите на Италия, Австрия, Румъния, Унгария и Хърватия. По време на нея бяха обсъдени предприетите мерки от тези държави във връзка с ограничаване на коронавируса.

„Всички държави представиха накратко своите мерки, които са взели. Обсъдиха се кои са най-належащите и крещящи въпроси в момента, както и предизвикателства пред правителствата, икономиките и здравните системи“, поясни Мутафчийски.

Той посочи, че най-важната дума, подета от българския премиер Бойко Борисов, е „солидарност“.

„Между държавите, правителствата, здравните служби за решаването на проблема, защото той отдавна е преминал границите на всички държави в Европа и е обхванал повече в света – над 107 държави вече са обхванати, къде с единични случаи, къде по-масово“, поясни Мутафчийски.

Основен акцент е било откриването на възможност за по-бързо доказване на заболяването при потенциално заразените пациенти.

„Има два начина за повишаване на ефективността: или с разработване на нови лаборатории, или изработване на по-ефективни и добри тестове“, поясни той.

По думите му за откриване на нови лаборатории на сутрешното заседание на щаба са били обсъдени възможностите.

„Смятам, че трябва да поканим всички университетски клиники в България, където има вирусологични лаборатории, където работят особено тестовете за Хепатит С, защото по принцип методите на установяване е същият. Да организираме кратко обучение към тези колеги и да започнат тестуването. Това ще даде възможност за обхващане на по-голям потенциален поток от пациенти“, посочи шефът на ВМА.

Още от (България)

Най-четени