Германия депортира 81 граждани на Афганистан в страната им на произход в петък. Това е втората подобна операция, откакто талибаните завзеха властта през 2021 г., и първата под ръководството на новото правителство на канцлера Фридрих Мерц, което обеща по-твърда позиция по отношение на имиграцията.
В изявление Министерството на вътрешните работи потвърди, че мъжете, всички от които преди това са били в полезрението на съдебните власти, са били върнати с полет, организиран в сътрудничество с Катар.
„Това са афганистански мъже, които са законно задължени да напуснат страната и имат криминално досие“, съобщи министерството, според местни медии.
На всеки депортиран е дадена финансова подкрепа до 1000 евро, тъй като германските съдилища могат да блокират депортирането, ако завърналите се лица са изправени пред бедност.
Критиците са скептични относно депортирането в Афганистан поради заплахата от нарушения на правата на човека в страната.
„Афганистан не е безопасен“, се казва на уебсайта Pro Asyl.
Федералното външно министерство също предупреждава за системни нарушения на правата на човека в Афганистан, например чрез „мъчения, извънсъдебни убийства, телесни наказания и публични екзекуции“.
Преди повече от 10 месеца Германия възобнови депортациите към управлявания от талибаните Афганистан след пауза, като тогавашният канцлер Олаф Шолц обеща по-настоятелен подход към депортациите.
Неговият наследник, Мерц, постави по-строг миграционен контрол в центъра на предизборната си кампания през февруари и предприе бързи действия за прилагането му след встъпването си в длъжност през май.
Те включваха засилени гранични проверки и спиране на събирането на семейства за много мигранти.
Молбите за убежище в страната намаляха от 329 120 през 2023 г. до 229 751 през 2024 г., като броят им продължава да намалява и тази година.
„Тези цифри ясно показват, че сме на прав път, но все още не сме стигнали до там“, каза Мерц.
Въпреки че Мерц заяви, че Германия не признава талибаните, връзките не са официално прекъснати.
„Решителният въпрос е как ще се справим с този режим и той ще остане в техническа координация до второ нареждане“, добави той.
Полетът в петък идва само часове преди германският министър на вътрешните работи Александър Добриндт да бъде домакин на среща на високо ниво с колеги от Франция, Полша, Австрия, Дания и Чехия, както и с комисаря на ЕС по миграцията Магнус Брунер.
Срещата на върха, която се провежда на върха на най-високата планина в Германия, Цугшпице, има за цел да координира отговорите на миграционните предизвикателства в цяла Европа.