Осигуряват 2,5 млрд. лв. от бюджета за реновиране на жилища за пет години
Правят фонд за декарбонизация
Евтини кредити за саниране на блокове ще бъдат отпускани на домакинствата. Това стана ясно на конференция, организирана от Камарата на строителите в България. За енергийно бедните домакинства реновирането на жилищата трябва да е безплатно, а тези, които могат да си го позволят, трябва да покрият част от разходите, заяви Тома Павлов от работна група за реформи и инвестиции към Европейската комисия.
Чрез създаването на Национален фонд за декарбонизация България може да изгради устойчива система за реновиране на жилищни сгради с предоставянето на заеми и гаранции, така че повече собственици на апартаменти да участват в процеса по обновяване на сградите, обясни Тома Павлов.
Директивите на ЕС изискват държавите членки да направят фондове за енергийна ефективност, които съчетават безвъзмездни средства, заеми и гаранции, както и да ги популяризират. Създаването на Национален фонд за декарбонизация е в съответствие с тези цели, допълни той. Във всяка държава има хора, които могат да си позволят да дадат 30-50% от цената за реновиране на жилищата, и други които не могат, каза Тома Павлов. Като се въведе формула за енергийна бедност се гарантира, че помощта отива за нуждаещите се, а по-заможните ще плащат част от цената за реновирането, като ще могат да вземат и евтини кредити. Така парите за саниране ще бъдат използвани многократно - отпускат заеми, хората ги връщат и след това използват парите за отпускане на нови кредити. Въпросът е как да убедим хората да вземат преференциялни кредити, заяви Тома Павлов. Когато собствениците имат финансово участие, ще следят за качеството на изпълнение и за поддържане на сградите след това, допълни той.
Национални средства в размер на общо 2,5 млрд. лв. са предвидени за саниране за период от пет години, каза Дора Янкова, зам.-министър на регионалното развитие. За настоящата година в бюджета са предвидени 50 млн. лв., за 2026 г. - 200 млн. лв., за 2027 г. - 800 млн. лв., за 2028 г. - 800 млн. лв., а за 2029 г. - 650 млн. лв. 45 хил. апартамента трябва да получат ресурс, така че да се подобри качеството на живот на около 100 хил. души, стана ясно от думите на зам.-министър Дора Янкова.
От първия етап на програмата за саниране с пари по Плана за възстановяване и устойчивост, когато финансирането беше безплатно, бяха одобрени 746 блока. При втория етап, при който 20% от средствата дават собствениците на жилища, са одобрени 282 проекта. Но повече от година, по време на служебните правителства, е изгубена по отношение на реализацията на повечето проекти. За да бъдат усвоени парите за саниране от ПВУ, строително-ремонтните дейности трябва да приключат до пролетта на 2026 г., стана ясно на конференцията.
Срокът за изпълнение е изключително кратък, заяви Тодор Андонов, член на Управителния съвет на Камарата на строителите в България. През следващите месеци общините трябва да приключат обществените поръчки за избор на изпълнители. Договорите с общините са на инженеринг. След подписването им трябва да бъде изготвен проект, да бъде открита строителна площадка. Реално строителните работи ще започнат през есента на тази година. Крайно необходима е мобилизация, да за бъдат изпълнени одобрените проекти, стана ясно от думите на Тодор Андонов. Той обясни, че при първия етап, когато саринането е било напълно безплатно, кандидатите и одобрените проекти са много повече, отколкото при втория етап с 20% самоучастие на собствениците. За част от парите по втория етап не са подадени проекти. Ако тръгнем към самофинансиране процесът ще блокира през следващите 1-2 години, санирането може да успее само със 100% грант, заяви Тодор Андонов.
От строителния бранш поискаха да има предвидимост при реализация на програмите за саниране. Защото досега всичко се прави на кампании. При стартиране на програмата са обучили хора, но след това има две години затишие и хората или са се преквалифицирали, например са станали международни шофьори, или са заминали да работят в Германия. След това идва нова кампания.
Необходимо е програмата за саниране да не спира, заяви Тодор Андонов. Според него критерият най-добра цена при класиране на кандидатите в обществените поръчки не е най-добрия. Ако жена ми ме прати да купя сирене и взема най-евтиното е ясно с какво сирене ще се върна, обясни Тодор Андонов.