Денков: Ако не приемем териториалните плановете, България ще загуби 4,4 млрд. лв. от ЕС

Денков: Ако не приемем териториалните плановете, България ще загуби 4,4 млрд. лв. от ЕС

Синдикатите: Няма да позволим загробване на енергетиката

Днес трябва да приемем териториалните плановете, а утре да ги изпратим към Европейската комисия. Това заяви пред журналисти министър-председателят Николай Денков пред медии на конференция в София. 

"Ако не бъдат приети, България може да загуби, освен над 1,4 млрд. лв. по плановете, свързани със Стара Загора, Кюстендил и Перник, още три млрд. лв. по плановете, свързани с всички останали териториални планове", коментира премиерът.

Според Денков ситуацията се експлоатира политически заради предстоящия местен вот. Той призова протестиращите да изслушат властта, за да няма напрежение. „Крайният текст на споразумението е въпрос на преговори. Ние сме подготвили вариант, изпратили сме им го. Те казаха, че им трябват повече време и конкретика”, посочи министър-председателят.

Стана ясно, че рано тази сутрин се е провела среща между Денков и президентите на КНСБ – Пламен Димитров и на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, на която са обсъдени териториалните планове за справедлив преход за Стара Загора, Кюстендил и Перник. Това обявиха във фейсбук от двата синдиката. Срещата е била по покана на министър-председателя, посочват от КНСБ. 

„Президентът на КНСБ настоя правителството и партиите от управляващата коалиция да предприемат всички необходими действия пред ЕК за отлагане на срока за представяне на териториалните планове за справедлив преход“, информират от КНСБ.

От КТ „Подкрепа“ посочват, че очакванията на протестиращите не са се оправдали. Оттам посочват, че правителството ще разгледа проектите на териториалните планове „с козметични промени“.

„Решението на правителството за одобрение на документите в сегашния им вид ще обезсмисли едно бъдещо споразумение на министър-председателя и синдикатите“, коментират още от синдиката.

„Загробването на българската енергетика е престъпление, което няма да позволим. Искаме да се създаде механизъм за капацитет или чрез друг подход да се гарантира сигурността на електроенергийната система“, посочват още от КТ „Подкрепа“.

Най-четени