Дончев: Започна разпределянето на произведените защитни облекла и маски (ВИДЕО)

БАН също се включва в борбата с коронавируса

Вицепремиерът Томислав Дончев, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“– МВР комисар Никола Николов, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски дават извънреден брифинг за мерките в борбата с коронавируса.

Вицепремиерът Дончев обяви, че всички изработени защитни костюми и предпазни марки вече започват да се разпределят в лечебните заведени. „От днес започва производството на защитни костюми в още две фабрики у нас. Днес ще бъдат осигурени и маски за всички общопракиткуващи лекари. Общо 8 000 броя ще бъдат доставени“, съобщи Дончев.

Освен произведените у нас, днес се очаква и голяма пратка от турция, както със защитни облекла, така маски, ръкавици и калцуни. Рискът за получаване на тези доставки е в транспорта, защото много държави затварят границите си, но благодарение на добрите отношение между България и Турция, всичко е уточнено. Очакват се доставки от Индия и Виетнам, Катар и Русия.

"От днес се присъединяваме с нашия капацитет и експертиза в областта на математическо моделиране в биологията. Целта използваме математически модели, за да можем да имаме прогнози как ще се развива по-нататък динамиката и процесът, свързан с разпространението на коронавируса", заяви на брифинга председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски,

„Наши колеги работят още от самото начало с модели, които развиваме в последните години, в рамките на национална програма „Информационни и и комуникационни технологии в областта на образованието, науката и сигурността“. Това не е нещо ново, което правим. Работим го от доста време“, допълни той.

Проф. Николай Витанов от Института по механика към БАН заяви, че предприетите мерки от правителството работят и това се вижда от изчисленията и прогнозите. "Ако карантината се задържи и не бъде пробита, след около три седмици ще започнем да имаме хубави новини относно броя на заболелите, а след около 2 до 3 месеца ще можем да се поздравим, че сме се справили с тази криза", каза той.

„Ето защо карантината трябва да се спазва. Ако е необходимо, правителството би могло да вземе допълнителни мерки, за да осигури спазването на тази карантина и поддържането на това бавно нарастване на броя на заразените, за да можем да излезем от тази криза с минимален брой заболели и минимални щети за българската икономика“, допълни той.

"Смятаме, че това е ценно допълнение към нашата работа. Създаването на математически модели, особено във връзка с определените региони и с възрастовите разпределения на населението, гъстота на населението, появата на нови случаи биха ни дали особено ценна информация, с която да вземем редица решения, а именно пренасочване на медицински специалисти и ресурси за справяне с епидемията.Биха били ценни и по-фундаментални заключения как епидемията се движи във времето и какво можем да очакваме“, заяви на брифинга шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

Шефът на щаба е категоричен, че ако се прехвърли бройката от 100 заразени в България, ще се премине на друг модел на работа.

Най-четени