Доц. д-р Румен Маринов: Вродените сърдечни малформации се диагностицират в 18-24 гестационна седмица

Снимка: УМБАЛ Св. Екатерина

Светът отбелязва Седмицата на вродените сърдечни малформации в периода от 7 до 14 февруари.

Този вид малформации се диагностицират в първите седмици на бременността. 

"Вродените сърдечни малформации могат да се диагностицират в периода 18-24 гестационна седмица по специални показания. Бременните трябва да посетят фетален кардиолог. В случай на диагностициране на такова заболяване могат да се предприемат няколко стъпки. Първата стъпка е поставянето на диагнозата, на второ място трябва да се направи генетично изследване за друга генетична аномалия, като Синдром на Даун, Синдром на Патау, Синдром на Едуардс и др. Третата стъпка е лечение, тъй като някои от вродените пороци на сърцето подлежат на лечение и преди раждането", казва детският кардиолог доц. д-р Румен Маринов.

Той дава повече подробности и за пренаталното лечение. 

"Пренатално се отваря пулмоналната клапа с балон, през гръдния кош на бебето, докато плода е в корема на майката. Това през последните 10 години се прави успешно в Европа в 3 или 4 центъра. Аз диагностицирам такива случаи и ги изпращам обикновено в Германия или в Австрия. В България все още не се прави тази интервенция. Подобни случаи откриваме на 4-5 години", допълва специалистът,  като съветва бременните жени да правят фетална ехокардиография. 

"Осем на хиляда деца се раждат с вродени сърдечни малформации. Заболяванията са изключително пъстри и многолики. Най-честите от тях са междукамерен септален дефект и междупредсърден дефект. Това, за което се борим ние детските кардиолози е да се въведе скринингова програма в България на всяко дете до 7 годишна възраст да се прави ехокардиография", казва още доц. Маринов.

Най-четени