„Барабанни пръсти“ са сред симптомите на белодробния карцином
Белодробният карцином е причина за 18% от смъртните случаи от рак в световен мащаб, което го прави водеща причина за смъртност от онкологични заболявания. Тези данни за 2020 г. съобщи пулмологът от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ доц. д-р Николай Янев по повод Месеца за борба с рака на белите дробове – ноември. Той е част от Националната информационна инициатива за борба с рака на белия дроб „Аз така си кашлям…“, подкрепена от Българското онкологично научно дружество, Българското научно дружество по имуноонкология, Българската асоциация по медицинска онкология, Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и АстраЗенека България. Лице на кампанията, която се провежда за втоа година, е актьорът и продуцент Башар Рахал.
Рисковите фактори за рака на белия дроб са тютюнопушене (активно и пасивно), белодробни заболявания (туберкулоза, ХОББ, пневмония), фамилна обремененост, понижен имунитет, излагане на радиация, газ радон, химикали (азбест, силициев диоксид, дизелови газове, арсен), замърсен въздух, изброява доц. Янев.
„Активното тютюнопушене е водеща причина за рак в световен мащаб, причинявайки повече от 7 милиона смъртни случая всяка година. Причината – тютюневият дим съдържа повече от 7000 химични съединения и повече от 60 познати потенциални канцерогени. Пасивното пушене (излагането на тютюнев дим) също увеличава риска от рак на белите дробове и води до 1,2 милиона смъртни случая годишно“, казва пулмологът. По думите му употребата на тютюн, свързана предимно с пушенето на цигари, е най-честата предотвратима причина за смърт от рак, на която се дължат около една трета от всички смъртни случаи от онкологични заболявания. Относителният риск за развитие на рак на белия дроб при пушачите се увеличава с 13,3 пъти в сравнение с непушачите. Според данните едва 15% от пациентите никога не са пушили.
Симптомите на белодробния карцином са кашлица, уголемени лимфни възли в надключичната ямка, неврологична симптоматика (главоболие, гадене, повръщане), оток на шията и лицето, „барабанни пръсти“ и хипертрофична остеоартропатия, задух, храчки кръв, дискомфорт в гръдния кош и загуба на тегло.