"Инфарктът на миокарда представлява запушване с тромб на един от съдовете, които кръвоснабдяват сърдечния мускул, в резултат на което тази част от сърцето загива. Това води до невъзможност на сърцето да изтласква кръв към останалите органи, което е причина и за тяхното увреждане", това каза д-р Моника Шумкова пред edazdrave.bg.
Тя коментира и темата за това кога инфарктът може да протече безсимптомно.
"Такъв безсимптомен миокарден инфаркт обичайно се среща при пациенти със захарен диабет, при които наблюдаваме нарушена болкова сетивност. Вместо това симптомите могат да бъдат по-слабо изразени или да се проявят като неясно усещане за неразположение, умора или дори без да има видими оплаквания. Въпреки липсата на характерна болка, такъв инфаркт може да доведе до също толкова сериозни последствия, както при всички останали пациенти", казва д-р Шумкова.
Основната причина за инфаркт на миокарда е атеросклерозата или натрупването на плаки по стените на кръвоносните съдове.
"Ако в момента на миокардния инфаркт пациентът е изпаднал в клинична смърт и се изискват реанимационни действия, всяко забавяне на тези действия води до намалено кръвоснабдяване на мозъка. Липсата на кислород в мозъка за 4-6 минути води до загиване на мозъчни клетки и колкото по-дълго е тази липса, толкова по-голяма е вероятността да има мозъчни увреждания", допълва още специалистът, като обръща внимание, че профилактиката на миокардния инфаркт е от изключителна важност.
Ключови аспекти са:
- намаляване на стреса
- балансирано хранене
- добра физическа активност (разходки в парка, в планината, бягане, йога или някакъв вид гимнастика)
- спиране на тютюнопушенето