"Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг. "
Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас Запрянов, който посрещна българския контингент, завърнал се от мисия на НАТО в Косово.
По думите му, до 29 юли страната ни трябва да заяви минимална и максимална стойност на желаните финансови средства по инструмента SAFE.
Според министъра заемът е с изключително благоприятни условия - със символични лихви, с 10 години гратисен период и 35 години за изплащане, общо 45 години, а доставките ще са без ДДС.
"По механизма са заделени 150 млрд. евро", припомни Запрянов. Всяка държава членка на Европейския съюз може да кандидатства, като България иска между 5,3 млрд. лева или около 2,745 млрд. евро и не повече от 6 млрд. евро, което е около 3,067 млрд. лева.
Вчера Министерски съвет одобри проект на заявление за интерес на България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции в подкрепа на европейската отбранителна промишленост. Исканата от България финансова помощ под формата на заем е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг размер на 3 067 800 000 евро. Същата е предназначена за финансово обезпечаване на изпълнението на приоритетните военни способности, необходими, за да се гарантира националната и съюзната сигурност в контекста на участието на страната ни в системата за колективна отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Европейския съюз, посочиха от правителствената информационна служба.
Гърция ще заяви между 22 и 28 млрд. евро, другите държави също, като Европейската комисия (ЕК) ще бъде арбитър как ще бъдат разпределени тези 150 млрд. между държавите членки, каза още Атанас Запрянов. За да се ползват тези пари, трябва да има процедура по съвместно придобиване между европейските държави членки и приоритетно европейската отбранителна индустрия, обясни министър Запрянов.
Когато получим официално информация за одобрената сума от SAFE за България, ще пристъпим към разработването на национален план.
"След като получим това одобрение на националния план, ще бъде изготвено предложение за изтегляне на този заем, като не е задължително за бъде изтеглена цялата сума", допълни министърът. Този заем по SAFE реално ще бъде част от националния дълг, а контролът на националния дълг също е важен компонент, за да се спазва финансовата стабилност, каза още военният министър.
Според него тепърва ще се работи по проекта за брегова противокорабна система и ще се претоваря със САЩ. "Този проект не е по механизма SAFE", уточни Запрянов. "Но може да има и развитие, тъй като в него ще участва и Норвегия, която се счита за легитимна за европейския инструмент. "