Експерти: Основен проблем по отношение на епилепсията в България е липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти

Снимка: Pixabay

Основен проблем в България, по отношение на епилепсията, е липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти. Около това мнение се обединиха експерти по време на събитие, организирано от Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ) във връзка със Световния ден за борба с епилепсията. 

Днес е Световен ден за борба с епилепсията - в България решихме да го кръстим така, защото се оказва, че наистина е борба, съобщи пред БТА председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) Веска Събева. 

Председателят на АРДЕ каза, че съществуват над 300 вида епилепсия, като лечението на заболяването е само до 70%. 

Тази болест не определя човека, тя е само част от него, както всяко друго заболяване, коментира Събева. Важно е хората да знаят как да окажат първа помощ при епилептичен пристъп, затова днес ще представим "пътеводител към по-добър живот" за страдащите от епилепсия. Този пътеводител може да се използва от специалисти, родители и деца от 14 до 28-годишна възраст, обясни тя. Пътеводителят може да бъде намерен на официалната страница на АРДЕ.

Животът на пациентите с епилепсия има своята специфики. Препоръчително за тях е доброто качество и продължителност на съня, избягването на гладуване, прекомерен прием на кофеинови напитки и алкохол, както и нощен труд.