Елизабет Втора - платиненият монарх

На 6 февруари 1952 г. умира баща ѝ, крал Джордж VI, и я обявяват за кралица

Не приема фамилията на мъжа си, остава Уиндзор

Скандалите в семейството не могат да я съкрушат

Честванията по случай 70-ата u годишнина на трона ще бъдат през юни

Кралица Елизабет Втора, която навърши 95 миналата година, става най-дълго управлявалият британски монарх и най-дълго управлявалата жена държавен глава в света още през септември 2015 г. Тогава тя задминава рекорда на кралица Виктория, управлявала империята 63 години и 216 дни - от 1837 до 1901 г.

След като кралят на Саудитска Арабия Абдула бин Абдул Азис умира на 23 януари 2015 г., Елизабет става най-възрастният настоящ монарх в света, а след като Робърт Мугабе, първият президент на Зимбабве след обявяването на независимостта на страната, подава оставка на 21 ноември 2017 г., тя е и най-възрастният настоящ държавен глава в света.

Елизабет II е първият британски монарх, отбелязал сапфирен юбилей (65 години) на престола на 6 февруари 2017 г. Същата година, на 20 ноември, е първият британски монарх, отпразнувал платинена годишнина от сватбата. На 6 февруари тази година се навършват 70 години - платинен юбилей - от възкачването є на трона. Честванията обаче ще са през юни, когато времето позволява организирането на паради, концерти, пикници и други събития на открито.

Обяд за 1600 души

Повече от 10 милиона души ще участват в празничните мероприятия във Великобритания по случай 70-годишнината от възкачването на кралицата на трона, съобщава “Дейли телеграф”. Тържествата включват празничен обяд в извънградската резиденция Уиндзор. По думите на главния организатор на масовия пикник Лиз Хънтър, на масите с дължина половин километър ще бъдат настанени повече от 1600 души.

Идеята е да се съберат заедно представители на всички обществени прослойки. Големият юбилеен обяд ще се състои на 5 юни в цялата страна в Националния ден на благодарността, който жителите на кралството отбелязаха за първи път миналата година. Тогава той беше посветен на взаимопомощта на различните общини, изпаднали в кризисна ситуация заради коронавируса. Сега ще бъде по случай платинения юбилей на Нейно Величество.

Бъкингамският дворец вече публикува програмата на празничните мероприятия, посветени на кръглата годишнина. Предвижда се в центъра на Лондон да има парад, в който ще участват 1400 военнослужещи от различните подразделения на кралските въоръжени сили, 200 коня и 400 музиканти. Те ще преминат по традиционния маршрут - от Бъкингамския дворец до площада на Конната гвардия. Ще ги придружават членовете на кралското семейство на коне или в карети.

За 3 юни е планирана специална празнична литургия в катедралата “Свети Павел”, а на следващия ден в Бъкингамския дворец ще се състои концерт, в който ще участват звезди на шоубизнеса от цял свят. От 2 до 5 юни, които ще бъдат официални почивни дни във Великобритания, ще бъдат отворени за посетители кралската резиденция в Сандрингам в Източна Англия и замъкът Балморал в Шотландия.

През юли на фасадите на Бъкингамския дворец, замъка Уиндзор и замъка Холирууд в Единбург ще бъде представено светлинно шоу, посветено на възкачването на кралицата на трона, нейната коронация и многогодишното є управление.

Каквото и да е отношението им към монархията, британците обичат празненствата, свързани с тяхното кралско семейство, и винаги с удоволствие се стичат на организираните тържества. Неотменна част от честванията е и изработката на стотици хиляди сувенири. Този път се стигна дори до парадокс или до нещо, което можем да наречем “грешката е вярна” - произведени бяха 10 800 чаши, чинии и други предмети с грешен надпис - сбъркано изписване на думата “юбилей” (jubilee) с jubbly, което означава “неочаквано”. Предметите веднага придобиха колекционерска стойност.

Короната можеше да е на друг

Елизабет Александра Мери Уиндзор е родена чрез цезарово сечение на 21 април 1926 г. в дома на дядо си по майчина линия. Това се случва по време на управлението на другия є дядо - крал Джордж V. Баща є, херцогът на Йорк, по-късно крал Джордж VI, е вторият син на краля и затова по право короната се пада на по-големия му брат, принца на Уелс. Елизабет, която е кръстена в чест на майка си Елизабет Боуз-Лайън, е трета по ред наследничка на престола след чичо си и баща си.

Когато крал Джордж V умира през 1936 г., чичо є се качва на трона под името Едуард VIII. Той е млад и се очаква да има наследници, но още същата година монархът абдикира, след като предлага брак на американката Уолис Симпсън, негова любовница от 1934 г. Тя има два брака зад гърба си - първият є съпруг умира, а с втория се развежда заради Едуард.

Изборът на краля довежда страната до конституционна криза. В края на краищата на трона се качва бащата на Елизабет, а тя става вероятната престолонаследничка. Вероятната, защото, ако родителите ѝ имаха син, макар и по-млад от нея, по закон той щеше да стане крал.

Както всички деца в кралското семейство, Елизабет и сестра є Маргарет, родена през 1930 г., получават образование у дома, под надзора на майка си и на възпитателката Марион Крофорд. Те изучават история, езици, литература и музика. Според книга, която възпитателката издава през 1950 г., Елизабет е подредена, ученолюбива и отговорна. Обича конете и кучетата. А Уинстън Чърчил описва двегодишната Лилибет, както сама се нарича, като “весело малко момиченце, но в корените си разумно и с добро поведение”.

Шофьор на камион и механик през войната

През септември 1939 г. Великобритания се включва във Втората световна война. Предложено е двете принцеси да бъдат евакуирани в Канада заради честите въздушни бомбардировки. Майка им отхвърля идеята, заявявайки: “Децата няма да си тръгнат без мен. Аз няма да си тръгна без краля. А кралят никога няма да си тръгне”. Елизабет и Маргарет остават на Острова, като ги местят в различни замъци - от Балморал в Шотландия, в Сандрингамския дворец в Норфолк, от Бъркшър, в Уиндзор, където прекарват по-голямата част от следващите пет години.

През 1940 г. 14-годишната Елизабет прави първото си изявление по радиото в детско предаване на ВВС, обръщайки се към другите деца, които са били евакуирани от градовете: “Опитваме се да правим всичко по силите си, за да помагаме на нашите храбри моряци, войници и летци, както и се опитваме да носим своя дял от опасността и тъгата на войната. Всички ние знам, че накрая всичко ще бъде наред”.

През 1943 г. Елизабет е назначена за полковник в Гренадирската гвардия. Малко преди да навърши 18, парламентът променя закона, така че тя да може да заеме длъжност като един от петте държавни съветници, в случай че баща є не е способен на това или отсъства. През февруари 1945 г. Елизабет е назначена за почетен втори сублатерн-офицер в редиците на Женския спомагателен териториален корпус. Обучава се за шофьор и механик и пет месеца по-късно достига ранг почетен младши командир. След войната започва да придружава родителите си в техните задгранични визити. Така постепенно младата престолонаследничка поема все повече отговорности и се учи да управлява.

Брак с братовчед

Елизабет се влюбва в бъдещия си съпруг, принц Филип, още когато е на 13 години, след посещение с родителите є в Кралския военноморски колеж в Дартмут. Това става през 1939 г., но двамата всъщност се познават отдавна, тъй като са втори братовчеди по линия на датския крал Кристиан IX и трети - по линия на кралица Виктория. Филип е син на принц Андрей Гръцки и Датски (четвърти син на гръцкия крал Георгиос I и кралица Олга) и на принцеса Алис Батенберг. Принуден да емигрира с цялото кралско семейство на Гърция, той живее предимно в Англия. По време на Втората световна война служи като британец в Кралските военноморски сили.

На 9 юли 1947 г. официално е обявен годежът на Елизабет и Филип. Преди това да се случи, се налага да бъдат преодолени някои пречки, дължащи се главно на браковете на четирите му сестри с немски аристократи, свързани с нацистите. Филип се отказва от своите гръцки и датски титли, преминава от православието към англиканската църква и приема фамилното име на британското семейство на майка си - Маунтбатън. Малко преди сватбата, той е провъзгласен за херцог на Единбург.

Елизабет и Филип сключват брак на 20 ноември 1947 г. в Уестминстърското абатство. На сватбата не са поканени трите му сестри (четвъртата умира още през 1937 г. в самолетна катастрофа), както и бившият крал Едуард VIII. През ноември 1948 г. се ражда първото дете на семейството - принц Чарлз. Месец по-рано кралят издава патент, позволяващ на децата да използват титлата принц или принцеса, от които иначе биха били лишени, тъй като баща им не е кралски принц. През 1950 г. се ражда принцеса Ан. Доста по-късно на бял свят се появяват другите две деца на кралското семейство - принцовете Андрю (1960 г.) и Едуард (1964).

Кралят умря, да живее кралят!

През 1951 г. здравето на крал Джордж VI се влошава и Елизабет все по-често го замества на публични мероприятия и задгранични пътувания. Така се случва и в началото на 1952 г., когато тя и съпругът є тръгват на визита в Австралия и Нова Зеландия през Кения. На 6 февруари в кенийската им резиденция ги застига вестта за кончината на краля и провъзгласяването на Елизабет за кралица. Двамата спешно се прибират във Великобритания и се преместват в Бъкингамския дворец. Елизабет не си избира тронно име, а остава със своето, добавяйки към него “Втора”. Коронацията є е на 2 юни 1953 г.

Очакванията са, че с възкачването на Елизабет II на престола кралската династия ще започне да се нарича Маунтбатън, според обичая след брака жената да приема фамилията на мъжа си, но бабата на Елизабет, кралица Мери, и министър-председателят Уинстън Чърчил държат фамилията да остане Уиндзор. На 9 април 1952 г. кралицата издава указ, според който името на кралската династия ще продължи да бъде Уиндзор. По този повод херцогът на Единбург, известен с чувството си за хумор, казва: “Аз съм единственият мъж в страната, на който не е позволено да даде името си на децата си”. През 1960 г. все пак фамилията Маунтбатън-Уиндзор е приета за наследниците от мъжки пол на Филип и Елизабет.

Дългото управление на кралицата е белязано от опити за покушение, военни стълкновения, разводи и скандали в семейството и дори обвинение в сексуални злоупотреби към единия от синовете є. През април 2021 г. тя изгуби съпруга си принц Филип, нейна опора в продължение на 73 години. Въпреки всичко, Елизабет II непоколебимо стои на поста си и държи в ръцете си управлението на огромната Британска общност.

Най-четени