Създават фонд InvestAI, който ще финансира изграждането на четири гигафабрики
Макрон се похвали с инвестиции за 109 млрд. евро
Европа да стане водещ континент в областта на изкуствения интелект (ИИ или AI) и да започне набиране на инвестиции от 200 млрд. евро за сектора във фонд InvestAI. Тази амбициозна задача обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата на върха в Париж, посветена на изкуствения интелект.
Фондът InvestAI ще финансира изграждането на четири гигафабрики за ИИ в различни части на Европейския съюз. Новите гигафабрики ще се специализират в обучението на сложни ИИ модели, които изискват изключително голяма изчислителна мощ. Всяка от тях ще разполага с около 100 000 AI чипа от последно поколение - четири пъти повече от заводите за изкуствен интелект, които се създават в момента.
Форумът в Париж бе първият по рода си и съвпадна като място с първата голяма международна реч на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс след заемането на поста миналия месец. “Администрацията на Тръмп вярва, че изкуственият интелект ще има безброй революционни приложения в икономическите иновации, създаването на работни места, националната сигурност, здравеопазването, свободата на изразяване и други области. Ограничаването на развитието му сега не само ще облагодетелства несправедливо вече утвърдените играчи в този сектор, но и ще парализира една от най-обещаващите технологии, които сме виждали от поколения насам”, подчерта вицепрезидентът на САЩ. И допълни, че “прекомерната регулация на AI сектора може да убие една трансформираща индустрия точно когато тя набира скорост”. “Ние сме категорични, че AI трябва да остане свободен от идеологически пристрастия и че американският изкуствен интелект няма да бъде използван като инструмент за авторитарна цензура”, каза още Джей Ди Ванс. И беше категоричен, че “САЩ са лидер в изкуствения интелект и администрацията на Доналд Тръмп планира да запази тази позиция.
“САЩ и Великобритания не са подписали основната декларация на международната конференция за изкуствения интелект в Париж, озаглавена “Становище за приобщаващия и устойчив изкуствен интелект”, предаде Ройтерс. Сред заложените в документа приоритети е “да се гарантира, че изкуственият интелект е отворен, приобщаващ, прозрачен, етичен, безопасен, сигурен, надежден и заслужаващ доверие, взимайки предвид международни рамки за всички”, както и “да се направи изкуственият интелект достъпен за хората по земята”. САЩ и Великобритания не обясниха причините, поради които не са подписали декларацията.
Пред световните лидери, технологични изпълнителни директори и експерти за обсъждане на бъдещето на изкуствения интелект френският президент Еманюел Макрон обяви значителни инвестиции в размер на 109 млрд. евро в ИИ, с цел укрепване на позицията на Франция и Европа в глобалната ИИ индустрия, доминирана в момента от САЩ и Китай.
IT експерти от ЕС отправиха през последните седмици нови критики към свръхрегулациите, които Брюксел наложи в областта на ИИ от миналата година и по този начин принуди стотици компании от IT индустрията да пренасочат своята дейност към САЩ и Азия.
INSAIT е първият по рода си институт в Източна Европа
Върху постигнатото от българска страна по линия на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, който е първият по рода си в Източна Европа, акцентира на Срещата на върха за изкуствения интелект премиерът Росен Желязков.
На форума в Париж бе и научният директор на института проф. Мартин Вечев.
“България може да стане един от лидерите в Европа в сферата на изкуствения интелект”, посочи проф. Вечев. Той отбеляза, че INSAT и други български организации са подали проект по инициативата на Европейската комисия за “AI фабрики”. Фабриките за изкуствен интелект значително ще увеличат изчислителната мощност, която е на разположение за развитие на изкуствения интелект в Европа. Те ще бъдат взаимосвързани и достъпни за европейските стартиращи предприятия, промишлеността и изследователите в областта. Проф. Вечев обясни, че благодарение на INSAIT България има огромно предимство пред редица други държави, тъй като институтът и неговите изследвания са на световно ниво.
Премиерът Желязков специално обърна внимание и на темата за регулациите, които са важни, за да бъде изкуственият интелект безопасен и базиран на принципи.
Първият закон за ИИ е на ЕС
В началото на този месец влязоха в сила нови правила, свързани с регулирането на технологиите с изкуствен интелект (ИИ) в Европейския съюз. Те се въвеждат с регламента на ЕС, известен като Акт за изкуствения интелект.
Това е първият закон за изкуствения интелект в света. Неговата цел е да бъде гарантирано, че системите с изкуствен интелект са безопасни, етични и надеждни.
Регламентът трябва да гарантира и че технологиите с ИИ се разработват и използват отговорно. Доставчиците и създателите им са длъжни да ги регулират в рамките на единния пазар на ЕС, се посочва на официалния сайт на Европейския съюз.
Въвежда се забрана за използването на компютърни програми с изкуствен интелект, които експлоатират уязвимостта на хората. Забранява се използването на техники за оказване на влияние върху потребителите на подсъзнателно ниво, както и изготвянето на поведенчески оценки. Подобни практики се прилагат в Китай за налагане на наказания при установяването на определен тип поведение от страна на хората, посочва ДПА.