Стрес или глисти?
Среща се в пъти по-често при момчетата
Бруксизмът не е опасен за здравето, но плаши родителите
Безконтролното скърцане със зъби по време на сън, или бруксизмът, е плашещо родителите явление, което се среща по-често при децата, особено до 8-10 години. То засяга момчетата в пъти повече, отколкото момичетата.
Засега не е ясно на какво се дължи, открити са отчасти няколко причини за възникването му. Главната от тях е стресът, предизвикващ прекалено емоционално изтощение. Често бруксизмът при децата възниква именно на фона на излишна нервна възбудимост или хиперактивност. Той е присъщ и на малчуганите, които страдат от кошмари по време на сън и нощно напикаване.
Пробиването на първите млечни зъби, а също и смяната им с постоянни, също може да е причина за бруксизма. Силният дискомфорт от постоянния сърбеж при никненето кара децата несъзнателно да трият зъбите едни в други.
Ангина, фарингит, алергична хрема или отит също могат да причинят бруксизъм. В този случай виновник е запушеният нос - детето е принудено да диша през устата, което може да провокира скърцане със зъби.
Понякога причината е, че през деня челюстната мускулатура на детето не получава достатъчно натоварване. Това се наблюдава при бебета над шест месеца, чиито майки продължават да ги кърмят, без да им дават достатъчно твърда храна.
Най-популярното мнение е, че ако детето скърца със зъби, то страда от глисти. Твърдението не е потвърдено от медицински доказателства, но продължава да битува. Единствената връзка между бруксизма и паразитите е, че детето започва да скърца със зъби още по-силно след заразяване, ако и преди това е имало този проблем. Специалистите обясняват явлението с дискомфорта и болките, които малчуганът изпитва в съня си. Ако се съмнявате, че детето има глисти, просто дайте проби в лаборатория за ваше собствено спокойствие. Там лесно може да се установи наличието на паразити.
От медицинска гледна точка бруксизмът не се смята за болест и съответно не се нуждае от лечение. Но все пак съществува известна опасност за здравето на детето - при триенето на зъбите то може да увреди все още нежния им емайл, което след време да доведе до разрушаването им.
Ако се тревожите, че хлапето ви скърца със зъби на сън прекалено силно, потърсете консултация с детски стоматолог и невролог. И единият, и другият могат да ви подскажат как да повлияете на състоянието.