Кабинетът "Желязков" има същия ефект за България, като управлението на Тръмп в САЩ

снимка: X.com / Rossen Jeliazkov

Кабинетът "Желязков" демонстрира потенциал за пълен управленски мандат. Нужна е обаче и ясна политическа воля, и самочувствие за пълен мандат

Минала седмица писах за стоте дни от управлението на президента Доналд Тръмп, за дълбочинните трансформации, които то осъществява и тяхната необратимост. 

Някак символично е, че стоте дни отвъд Океана съвпадат, като политическо време, със стоте дни на правителството на Росен Желязков. Защото, като отчетем разликите в мащаба и в текущите задачи на управлението, от стратегическа гледна точка кабинетът "Желязков" има същия ефект за България, като управлението на Тръмп в САЩ. А именно - връщане към политиката на здравия разум. Нормализация.

Всъщност, ако трябва да дам с едно изречение оценка на стоте дни на правителството на Росен Желязков, то ще кажа - това правителство демонстрира потенциал за пълен управленски мандат. Нужна е обаче и ясна политическа воля, и самочувствие за пълен мандат.

След четири години на инфантилни експерименти под сянката на юмрука и неговата "промяна", през които в държавата не беше сложен камък върху камък, най-после имаме не само редовно, но и нормално правителство. И го подчертавам - нормално!

Имаме правителство, съставено и доминирано от спечелилата изборите политическа сила, както повеляват правилата на демокрацията. Правителство, чийто състав включва "ярки политически фигури" със солиден управленски опит, както отново повеляват правилата парламентаризма и доброто управление.  Правителство, което не затъва в авгиевите обори, завещани от безвремието на безконтролните президентски правителства и провалените кабинети на Кирил Петков и Николай Денков, а започва отново да подрежда държавата. Без истерии, без партизанщина, без либерал-прогресистки налудности. И това не е никак малко! 

За това допринася и парламентарната подкрепа на правителствената коалиция - ГЕРБ, БСП, ИТН, съчетана с гаранциите за тематична подкрепа от ДПС-Ново начало, а напълно е възможно по отделни теми - и от други партии.

След четири години африканизация, започва  да се възстановява и нормалната парламентарна дейност, макар и недостатъчно бързо. 

Силата на това управление е в неговата демократична легитимация от вота на избирателите, които искат редовно правителство, а не протести и нов хаос. 
Крайно време е да се върнем към смисъла на демокрацията - власт се взима с избори, не с протести. Изборите, а не протестите дават демократичен мандат за управление.

Слабостта на правителството, поне от мое гледище, е, че все още робува на тиранията на малцинствата - какво щяло да стане, ако това или онова политическо малцинство излезе на улицата. Отговорът, който правителството трябва да научи, защото това е отговорът, който се дава в една демокрация, е - нищо няма да стане. Протестът е демократична форма да се изразят по-вокално тези и каузи, които нямат достатъчна легитимност и тежест, дадена от вота на гражданите. Нищо повече!

Умното управление се вслушва в основателните протести и игнорира тези, които искат друг тип политика, за която гражданите не са гласували. А България има нужда от стабилност и възстановяване на нормалното функциониране на институциите. 

Ще успее ли правителството на Росен Желязков да изпълни тази задача? Ще поживеем, ще видим.

Най-четени