Как да различим пирамида от реален бизнес

Как да различим пирамида от реален бизнес

В България има потресаващо ниска финансова култура

В България има много ниска финансова култура. Почти потресаващо ниска. Затова и дадохме на света една от най-големите пирамиди в историята - OneCoin на Ружа Игнатова. Затова тук десетки хиляди души са ужилени от BETL. Всякакви такива Понци схеми работят тук, защото хората се връзват на алабализми, вместо да разсъждават с главите си.

Ето пет бързи начина да надушвате пирамиди, за да не си говорим една и съща тъпотия през два месеца:

1) Основната разлика между пирамидата и бизнеса е дали парите, които влагаш, отиват реално за изграждане на бизнес и този бизнес дали е разумен. И пирамидите, и нормалните бизнеси фондонабират от инвеститори. Едни са по-агресивни в подхода си, други по-пасивни, но самият процес по фондонабиране е окей, стига обаче зад инвестицията да има бизнес.

Например, ако давате пари на компания, която обещава да събира милиони туристи в някакво варненско село, очевидно нейният бизнес е по-скоро параван и бизнес тук няма, има пирамида. Ако тази компания започне да произвежда нещо с парите ви, нещо, от което има принадена стойност, която да е достатъчна, за да си покрива задълженията, тогава вече има бизнес, вече не е пирамида. Всичко е въпрос на това има ли бизнес. BETL е класическа пирамида, защото няма бизнес. Има налудничава идея за зарядни станции навсякъде, но такива нито ще се изградят, нито би имало смисъл от тях. Следователно тук бизнес няма, има пирамида.

2) Доходността. Легитимен бизнес НЯМА, НИКОГА и под НИКАКВА форма да ви обещае възръщаемост на инвестицията за месец-два. Това е невъзможно дори и за бизнес, който е структуриран отдавна и има дългогодишна история. Нормалният бизнес може да осигури голяма доходност, но не може да осигури фантасмагории. Бъфет докарва на инвеститорите си 17-18 на сто годишно. Успешни фондове на Уолстрийт могат да стигнат и до 25-30 процента. Но това са най-добрите и най-големите в света. Ако Бъфет може да ви докара 18 процента доходност, защо вярвате, че Гошо от Враждебна може да ви донесе 300-400 процента приход?

3) Мултилевълинг. Чуете ли за "рангове инвеститори", за "преминаване на друго ниво при намиране на друг ресурс" и прочие, знайте, че най-вероятно става дума за пирамида. Няма нормална компания, която прави класация на инвеститорите си в зависимост от нивата им на фондонабиране. Ако бизнесът е легитимен и нормален, ти ще искаш приятелите ти да изкарат и те пари от него. Но това не касае твои допълнителни облаги. Такива облаги са знак, че за тази компания фондонабирането е бизнесът, друг няма.

4) Пари за "обучителни семинари" или "обучителни материали". Компания, която ти иска кеш, за да ти даде достъп до себе си, не продава нищо друго, освен заблуди за наивници. Ако тази компания има легитимен бизнес, тя ще иска да знаете повече за него и ще търси как да сподели за себе си с възможно най-голям кръг потенциални вложители. Тя няма да ви продава залъгалки, защото това е поредният индикатор, че няма бизнес, а събирането на пари е единствения фокус без реално да има идея да се изкарва горница от тези пари.

5) Нивото на инвестиция също е добър показател. Компания, която таргетира инвеститори в рейнджа от 500 до 5000 лева, най-често е измама. Причината е, че документооборота и осчетоводяването на инвестиция от 50 000 и от 500 лева е еднаква. Фирма, която иска да намери хиляди вложители по 500 лева, вместо десетки по 50 000 лева, не е фирма, която иска да изкарва пари, а фирма, която иска да ви прибере парите. Отделно, таргетирайки най-ниското ниво инвеститори, тази фирма се надява тези хора да нямат необходимата култура да си опазят парите.

Да, доходността от имоти е ниска, да, у нас е трудно да се инвестира активно. Но опции все пак има. Търсете легитимен бизнес, който има история, който се е доказал на пазара и който търси пари, за да се разраства и да премине на следващото ниво. Това са легитимните за инвестиране компании.

И най-важното - не търсете бързи печалби. Инвестицията в компания трябва да ви дава спокойствие и доход, а не да играе ролята на билет за тотото, чрез който да очаквате да оправите живота си. Пари се изкарват бавно и трудно, не с гледане в тавана и фантазии.