Кафето, изпито сутрин, предпазва от сериозни заболявания, но защо няма същия ефект и през другото време на деня

Кафето, изпито сутрин, предпазва от сериозни заболявания, но защо няма същия ефект и през другото време на деня

Кафето, изпито сутрин, предпазва от сериозни заболявания. Защо няма същия ефект в други часове на деня? Какво откриха изследователите?

Часът от деня, в който пиете чаша кафе, може да намали риска от преждевременна смърт, показват нови изследвания, пише Newsweek.

Проучването установи, че хората, които пият кафе сутрин, имат по-малък риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания и имат по-малък риск от смъртност, отколкото тези, които пият кафе през целия ден - но изследването не може да докаже дали кафето е единствената причина.

Д-р Лу Ци, водещ изследовател и директор на Центъра за изследване на затлъстяването към университета Tulane, каза, че макар проучването да не показва защо пиенето на кафе сутрин намалява риска, едно от обясненията може да е, че пиенето на кафе по-късно през деня може да наруши вътрешния часовник на тялото на човек, пише BBC.

Проучването е публикувано в сряда в European Heart Journal.

Д-р Ци каза, че са необходими допълнителни проучвания, за да се види дали техните открития могат да се видят при други популации, добавяйки: „Имаме нужда от клинични изпитвания, за да тестваме потенциалното въздействие от промяната на времето от деня, когато хората пият кафе.“

„Това проучване не ни казва защо пиенето на кафе сутрин намалява риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания“, обясни той.

„Едно възможно обяснение е, че пиенето на кафе следобед или вечер може да наруши циркадните ритми (24-часовия цикъл на физически, умствени и поведенчески промени на нашето тяло) и нивата на хормоните, като мелатонин.“

"Това от своя страна води до промени в сърдечно-съдовите рискови фактори като възпаление и кръвно налягане."

Изследователи от университета Тулейн в Ню Орлиънс са изследвали 40 725 възрастни, които са участвали в Националното изследване на здравето и храненето на САЩ между 1999 и 2018 г.

Те бяха попитани за ежедневната им консумация на храна и напитки и дали пият кафе, колко и кога.

„Като се има предвид ефектите, които кофеинът има върху телата ни, искахме да видим дали времето от деня, в което пиете кафе, има някакво влияние върху здравето на сърцето“, обясни д-р Ци.

Докато предишни изследвания показват, че умерената консумация на кафе може да има ползи за здравето, това е „първото проучване, което тества времеви прозорци за консумация на кафе и здравни резултати“, добави той.

Според изследването 36% от участниците в проучването са пили кафе сутрин, а 14% са пили кафе през целия ден.

Д-р Ци и неговият екип проследиха участниците почти десетилетие, анализирайки техните информационни записи и причините за смъртта през това време.

По време на почти 10-годишното проследяване са починали 4295 души, включително 1268 смъртни случая, свързани със сърдечно-съдови заболявания.

Изследователите установяват, че хората, които пият кафе сутрин, са с 16% по-малко вероятно да умрат в сравнение с тези, които не пият кафе, и с 31% по-малко вероятно да умрат от сърдечни заболявания.

Те също не виждат намаление на риска при пиещите кафе през целия ден в сравнение с тези, които не пият кафе.

„Консумацията на кафе сутрин може да бъде по-силно свързана с по-нисък риск от смъртност, отколкото консумацията на кафе по-късно през деня“, пишат те в изследователската статия.

Изследователите казаха, че по-високите количества консумирано кафе са "значително" свързани с по-нисък риск от смърт, но само сред хората, които пият кафе сутрин в сравнение с тези, които пият кафе през целия ден.

Професор Томас Ф. Люшер от болниците Royal Brompton и Harefield в Лондон попита: „Защо времето на деня би имало значение?“

„Сутрин обикновено има рязко увеличение на симпатиковата активност (активност, която поставя системите на тялото нащрек), когато се събуждаме и ставаме от леглото, ефект, който избледнява през деня и достига най-ниското си ниво по време на сън,“ казва професорът.

Проф. Лушер каза, че - както предполагат изследователите - е "възможно" пиенето на кафе по-късно през деня да наруши вътрешния часовник на тялото във време, когато трябва да почиваме.

„Наистина много хора, които пият през целия ден, страдат от нарушения на съня“, обясни той, добавяйки, че „в този контекст е интересно, че кафето изглежда потиска мелатонина, важен медиатор за съня в мозъка“.

Проучването също така предполага, че сред пиещите кафе участниците, които го консумират сутрин, са по-склонни да пият чай и кофеинови сокове, но да консумират по-малко кафе - както с кофеин, така и без кофеин - в сравнение с тези, които пият кафе през целия ден.