Китайската космическа администрация обяви началото на нова фаза от програмата за изследване на Луната

Китайската космическа администрация обяви началото на нова фаза от програмата за изследване на Луната

Китайската национална космическа администрация (CNSA) започва четвъртата фаза от програмата си за изследване на Луната тази година. Това съобщи в неделя заместник-ръководителят на CNSA У Янхуа.

„Тази година официално започва четвъртият етап на инженерна и изследователска работа по изучаването на Луната“, цитира думите му от Китайската централна телевизия.

Според У Янхуа скоро КНР ще изпрати автоматични станции "Chang'e-6", "Chang'e-7" и "Chang'e-8" до естествения спътник на Земята. По време на предстоящите мисии се планира тестване на ключови технологии и започване на изграждането на Международната научна лунна станция.

"Комическата сонда Chang'e-6 ще бъде изпратена до далечната страна на Луната за събиране на проби. Сега се обсъжда въпросът за формиране на съзвездие от телекомуникационни и навигационни лунни спътници", добави той.

През ноември 2017 г. Роскосмос и CNSA подписаха програма за сътрудничество за 2018-2022 г. Тя включва шест раздела, посветени на изследването на Луната и дълбокия Космос, космическата наука и свързаните с нея технологии, спътниците и техните приложения, елементна база и материали, взаимодействие в областта на данните от дистанционното наблюдение на Земята. Бяха сформирани работни подгрупи за изпълнение на тази програма. През март миналата година главният изпълнителен директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин и ръководителят на CNSA Джан Кеджиан подписаха меморандум за разбирателство за насърчаване на сътрудничеството и изпълнение на съвместен проект за създаване на Международна научна лунна станция.

Най-четени