Китайската национална космическа администрация (CNSA) започва четвъртата фаза от програмата си за изследване на Луната тази година. Това съобщи в неделя заместник-ръководителят на CNSA У Янхуа.
„Тази година официално започва четвъртият етап на инженерна и изследователска работа по изучаването на Луната“, цитира думите му от Китайската централна телевизия.
Според У Янхуа скоро КНР ще изпрати автоматични станции "Chang'e-6", "Chang'e-7" и "Chang'e-8" до естествения спътник на Земята. По време на предстоящите мисии се планира тестване на ключови технологии и започване на изграждането на Международната научна лунна станция.
"Комическата сонда Chang'e-6 ще бъде изпратена до далечната страна на Луната за събиране на проби. Сега се обсъжда въпросът за формиране на съзвездие от телекомуникационни и навигационни лунни спътници", добави той.
През ноември 2017 г. Роскосмос и CNSA подписаха програма за сътрудничество за 2018-2022 г. Тя включва шест раздела, посветени на изследването на Луната и дълбокия Космос, космическата наука и свързаните с нея технологии, спътниците и техните приложения, елементна база и материали, взаимодействие в областта на данните от дистанционното наблюдение на Земята. Бяха сформирани работни подгрупи за изпълнение на тази програма. През март миналата година главният изпълнителен директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин и ръководителят на CNSA Джан Кеджиан подписаха меморандум за разбирателство за насърчаване на сътрудничеството и изпълнение на съвместен проект за създаване на Международна научна лунна станция.