Конституционният съд инвалидизира действителни гласове на граждани

Отварят се вратите за потенциални огромни злоупотреби

За съжаление, както предупреждавахме, Конституционният съд създаде опасен прецедент. След като повдигнахме въпроса, че КС не може да "нулира" резултатите от секции, в които понастоящем бюлетините липсват, но има индиции и доказателства, че гражданите са упражнили своето право да гласуват, съдиите все пак не посмяха да направят това и да кажат, че в тези секции не е имало избори.

За сметка на това обаче, признавайки, че гражданите са гласували в тези секции, КС обяви гласовете им за недействителни. Не по врат, ами по шия, както е казал народът. Така, КС дописа закона с фикцията, че щом при повторно преброяване липсват бюлетините, дори и при напълно изрядни протоколи и други доказателства за гласуването, подадените гласове се смятат за недействителни. Никой съд обаче не може да създава правни фикции и да дописва с тях закона.

В какво се състои опасният прецедент ли? Освен в това, че произволно КС инвалидизира действителни гласове на граждани, по-същественото е, че отваря вратите за потенциални огромни злоупотреби. Достатъчно е определени среди да не са доволни от изборните резултати и парламентарната конфигурация.

Влизат в сговор с кметове и/или други длъжностни лица по места и организират целево изчезване на бюлетините от N на брой секции. След това се сезира КС по надлежния ред, и на базата на фикцията, която приеха днес конституционите съдии, няколко месеца след изборите обявяват гласовете в тези секции за недействителни и така пренареждат Парламента. Сега си помислете, ако така са изчезнали, примерно, не десетина, както сега, а много повече - 500 или 1 000 чувала с бюлетини. Това би означавало пълна промяна и дори подмяна на вота.

И да попитам, все пак, с какво мнозинство е постановено това решение? Защо не е обявено? Отговорността на докладчиците Янаки Стоилов и Соня Янкулова за това решение е ясна, но да видим останалите.

Най-четени