Индексацията на вече сключени строителни контракти да е задължителна при „непредвидена“ средногодишна инфлация в размер над 3 на сто, когато за целта има специално приета методика на Министерски съвет. За това настояват от Камарата на строителите в България (КСБ) чрез становище относно измененията на Закона за обществените поръчки (ЗОП), чиито промени в момента са на обществено обсъждане.
Според КСБ настоящите предложения на текстовете ще доведат до това, че Министерски съвет може да решава дали да приеме методика за индексация за всяка конкретна ситуация, без правителството да е задължено да го направи. Напрактика измененията задължават МС да изпълни приетата методика, но не и да я приеме, което може да доведе до това ако правителството например не разполага с нужния бюджет да не гласува методика за актуализация на сключени контракти, за да не се налага впоследствие да ги плаща в ущърб на бизнеса.
От становището на КСБ е видно, че според бранша актуализацията трябва да обхваща и стари договори – с вече приключили дейности или в процес на изпълнение.
Припомняме, че въпреки приетата от последното служебно правителство методика за индексация преди повече от година, голяма част от договорите за строителство, възложено от държавата и общините, включително по европейски проекти, все още не са индексирани. А това затруднява изпълнението им.
Причината за проблема е липсата на достатъчно заложени средства както в бюджета на оперативните програми, така и в държавния бюджет, за да бъде покрито оскъпяването.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура