Кърт Волкър: Бързото влизане на Украйна в НАТО ще лиши Путин от основната цел на войната

Кърт Волкър: Бързото влизане на Украйна в НАТО ще лиши Путин от основната цел на войната

Бързото влизане на Украйна в НАТО ще убеди руския президент Владимир Путин, че е загубил основната цел във войната в Украйна. Това заяви бившият посланик на САЩ в НАТО и бивш представител на Вашингтон за Украйна Кърт Волкър по време на конференция в Европейския парламент, предава Укринформ, цитиран от „Фокус“.

"Убеден съм, че политиката на НАТО днес неволно изпраща сигнал на Путин да продължи да се бори. Защото казваме, че Украйна ще стане член в дългосрочен план, но не можем да я вкараме в НАТО, докато тази война продължава. Това е стимул за Путин да продължи войната. Наистина смятам, че е време да изпратим точно обратното послание - че Украйна ще стане член на НАТО възможно най-бързо“, обясни Волкър.

По думите му подобна стъпка ще означава, че Украйна няма как да загуби. "Тогава за Путин продължаването на тази война ще бъде безсмислено, а за Русия ще бъде разрушително“, добави той.

В същото време Волкър подчерта, че изразява лична гледна точка, а не позицията на правителството на САЩ. Смята се, че практическото изпълнение на такова намерение не е толкова трудно. В същото време има опасения, че членството на Украйна може да доведе до ескалация, рискувайки използването на ядрени оръжия или пряк сблъсък между НАТО и руските сили.

"Можем да говорим, по-специално във формата на Съвета НАТО-Украйна, какво ще означава член 5 (от Вашингтонския договор – бел. ред.) за Украйна и какви стъпки ще предприеме Алиансът в съответствие с този член, за да защити Украйна. Член 5 не съдържа конкретни задължения за изпращане на войски, там се говори за колективен отговор. Такъв колективен отговор имаме и сега, защото НАТО вече предоставя обучение, оборудване, разузнавателни данни на Украйна“, подчерта дипломатът.
Волкър също така добави, че НАТО може да помогне повече на Украйна, по-специално да затвори небето над нея за руски атаки.

Редица медии съобщават, че страните членки на НАТО не са преодолели различията си по въпроса за скорошното присъединяване на Украйна. САЩ и Германия се противопоставят на подобна стъпка и настояват процесът да се определя от условия, а не от политически съображения.

Най-четени