Първият ветеринар, посетил фермата, намерил четири мъртви животни
Лабораторията в Гърция също открила антитела
"Вече имаме пълната информация по случая за чумата по дребните преживни животни във Велинград. Изключително много се спекулира по темата. Информацията, която четем по медиите, не отговаря на действителността."
Това заяви на брифинг пред медиите д-р Деян Стратев, изпълнителен директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). От агенцията дадоха подробности за дейностите, извършени по случая.
Той съобщи, че от европейската референтна лаборатория на Монпелие напълно са потвърдили резултатите от българската лаборатория, с протокол - в пробите са открити налични и вирус на чума и антитела срещу него.
Д-р Красимир Колев, ветеринарният лекар, посетил пръв фермата разказа, че е потърсен от стопаните на 5 ноември с молба да прегледа няколко животни. "На 9-и отново ме потърсиха, бяха доста притеснени. На 10-и тръгнах за Велинград. Там имаше два пресни трупа на овце и ощо два на такива, умрели предния ден. Аутопсията показа тежка генерализирана кучешка тения и още едно паразитно заболяване, плюс бронхопневмония. Втората овца, която отворих, беше със същата находка", обясни д-р Колев.
Д-р Красимир Колев
Той разказа, че предния ден, на 9-и, съпругата на единия от собствениците ми изпрати клипове с умрелите овце. "Самият аз не съм правил снимки. На следващия ден ми пратиха снимки - на някои се виждат 4 умрели агнета, закачени на ченгел. Моят съвет беше да се обърнат към регистриран ветеринарен лекар, които има юридическа обвързаност с фермата, т.е. колегата Кехаьов".
"Отидох във фермата на 11-и ноември. Имаше съмнителни агнета, които прегледах, но не установих типични признаци. Хората казаха, че са лекували нещо и аз си тръгнах. До 20-и съм общувал всеки ден с тях и казаха, че проблемът е решен. На 20-и отново ми се обадиха", разказа на свой ред д-р Александър Кехайов, лекуващия ветеринар на фермата.
Д-р Александър Кехайов
По думите му, на място е заварил две умрели агнета, които е аутопсирал. "Прибрах се вкъщи и след час получих обаждане от д-р Маруцов, от катедра "Инфекциозни болести" в Тракийския университет. Той ми каза, че е получил снимки от стопаните, които го навеждат на мисълта, че става въпрос за чума. В рамките на 15 минути подадох сигнал към компетентните органи. На същия ден с д-р Семерджиев отидохме да вземем кръвните проби, които трябваше да се изпратят в лабораторията", разказа ветеринарят.
Д-р Валентин Атанасов, зам.-директор на БАБХ, добави още хронология:
"На 20 ноември, в 15 часа, е подаден сугнал от частния ветеринарен лекар до официалния лекар д-р Семерджиев. Той незабавно е подал сигнал. Още същия ден вечерта са взети първите 40 проби от 20 животни от стадото на Георги Илиев и Виолета. Там има общо пет стада, но те са една епиозоотична еденица."
"Всичко, което излезе по медиите - че не са спазвани стандартите, не е вярно. Правилата са спазени. Работено е с инструменти за еднократна употреба. Това го казвам, само за първата проба. В Националната референтна лаборатория резултатите излизат положителни. На другия ден, 21 ноем. са взети проби от още 25 животни. Тук вече влизаме в другите три стада, които се гледат заедно - на Георги, на Димитър и на Роза. Там са взети проби PCR за наличие на вирус. На 22-и са взети още 20 проби за изследване на антитела по друг метод", каза д-р Валентин Атанасов.
На 25 ноември беше издадена заповедта от изпълнителния директор на БАБХ, с която се обявява наличие на заболяването чума, добави той. На 26 ноември имаше среща със собствениците и министър Тахов във Велинград, и той подчерта, че решението за вземане на повторни проби е негово и, че това е прецедент в практиката. На 27-и взехме допълнително по три проби от още 105 животни. Това е станало в присъствието на журналисти. Взехме проби и за самите стопани, за да си ги занеса където решат. Пробите тръгват от Велинград за София с ескорт от представител на собствениците, каза още д-р Атанасов.
Доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България, обясни, че отговорността на стопаните е свързана най-вече с това, когато има проблем във фермата, да извикат ветеринар, както и да съобщщават за всяко движение на животни - като покупка и продажба, раждане на агнета. "Миналата година стопаните са въвели в системата около 70 такива сигнала за движение. При 1700 овце за колко агнета става въпрос, ако всяка ражда по едно две? Въведени са 59 родени агнета и около 70 умрели, в това число заклани", попита д-р Костов.
Забранено е стопаните сами да извършват самолeчение, при това самолечение с ваксини, добави той.
"Доста упреци чухме за лабораторията в Монпелие. А тя отговаря за това заболяване не само в ЕС, но и в целия свят. На същите принципи работи и е одобрена и българската лаборатория. Тя е акредитирана и е заявена пред Брюксел като национална референтна лаборатория. Всички лаборатории в ЕС работят на еднакъв принцип. И двата метода, които тя ползва са акредитирани. Акредитират се методи, а не заболявания", каза още главният ветеринарен лекар на страната.
От БАБХ обясниха, че вирусът най-вероятно е дошъл от Гърция и е от щам, които причинява по-ниска смъртност, но подчертаха, че е възможно той отново да мутира.
Лабораторията е Гърция не е официална и никога не е била такава. Това е потвърдено от гръцките власти.Там обаче също са открити антитела срещу чумния вирус.