Латвия и Литва забраняват полета на Вучич до Москва за Парада на победата

След Литва и Латвия забрани полета на самолета на сръбския президент Александър Вучич през въздушното пространство на страната по пътя му към Русия за отбелязване на 80-годишнината от Победата на 9 май, пише изданието "Вечерни новости", позовавайки се на свой източник.

Помощникът на руския президент Юрий Ушаков заяви на брифинг във вторник, че руският лидер Владимир Путин и Вучич ще обсъдят двустранните отношения и ситуацията на Балканите на срещата си на 9 май.

"Латвийските власти, поради това, което те определиха като "политическа чувствителност и целта на полета", забраниха на сръбския самолет да лети над Литва до Русия", съобщава медията, който преди това информира, че на Вучич е забранено да лети над Литва до Русия поради "техническа и дипломатическа чувствителност".

По-рано ЕС предупреди лидерите на страните кандидатки и настоящите членки на ЕС да не посещават Москва. В отговор на това Вучич заяви, че е обещал на руския лидер Владимир Путин да отиде на Червения площад за Деня на победата над фашизма и ще го направи, но без представители на сръбското правителство и армия, за да не бъдат подложени на санкции.

Датата на освобождението на Сърбия от нацистите през Втората световна война се свързва с края на Белградската операция на 20 октомври 1944 г. В боевете за тогавашната столица на Югославия участват бойци от съветските 2-ри и 3-ти украински фронтове под командването на маршал Фьодор Толбухин, части на Народноосвободителната армия на Югославия на Йосип Броз Тито си проправяха път към тях, припомня РИА Новости.

В центъра на Белград има паметник на 940 войници и офицери от Червената армия, загинали при освобождението на града. В него гори Вечният пламък, има още паметници на съветски и югославски войници и масови гробове. Според следвоенни оценки на югославските власти, на нейна територия са погребани над седем хиляди загинали войници от Червената армия. Според официални данни от 1945 г. участието на Югославия във Втората световна война е струвало над 1,7 милиона души.

Най-четени