Брахитерапията с ниска мощност на дозата показва 94,75% успеваемост
Доц. д-р Еленко Попов от Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ презентира по време на приключилия неотдавна XVII Национален конгрес по урология първите 32-ма пациенти, които бяха лекувани с брахитерапия с ниска мощност на дозата за рак на простатната жлеза.
Иновативният метод е широко използван по света при ранен карцином на простатата, но у нас се практикува едва от около две години. Той беше въведен от екипа на акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на Клиниката по урология и андрология в ИСУЛ, и засега се използва само в Центъра за съвременна диагностика и лечение на туморите на простатната жлеза в столичната болница.
Между 52 и 79 години са били мъжете, които са предпочели да се лекуват в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с иновативния метод. Само при двама от тях се е наложило към брахитерапията да се включи допълнително лечение. Това означава, че терапията е била успешна и достатъчна при 94,75% от пациентите. Само при един мъж са наблюдавани ранни постоперативни усложнения, заради което се е наложило да му бъде поставен катетър за 2 седмици, след което той е бил свален.
При останалите мъже е имало само минимални временни смущения в уринирането и сексуалната функция, които напълно са отшумели за около 2 месеца. Това е и основната разлика с радикалната простатектомия (оперативното премахване на жлезата), при която често тези усложнения остават трайни.
Другото предимство на метода, което изтъкна доц. д-р Попов, е краткото време на лечение и възстановяване. Мъжете са прекарали в болницата между 48 и 96 часа (средно 70,6 часа, т.е. около 3 дни), след което са били свободни да се върнат при семейството си, без допълнително облъчване или хормонотерапия.
„Резултатите ни са изключително добри и са напълно съпоставими с тези на водещите клиники в Европа“, коментира доц. д-р Попов, който ръководи мултидисциплинарния екип, осъществяващ интервенцията.
При брахитерапията с ниска мощност на дозата в простатната жлеза се вкарват малки зърна, наречени сийдове, на йод 125 изотоп, изчислени по определена формула. Те осъществяват вътретъканно облъчване на тумора на простатната жлеза в рамките на 6-8 седмици. Докато сийдовете функционират в простатата на пациентите, те са безопасни за околните, няма никаква опасност и за съседните органи в тялото им. След този период зърната, които са биологично съвместими, остават инертни в тъканта на простатната жлеза, а пациентът се смята за излекуван.
Отскоро лечението с брахитерапия с ниска мощност на дозата се реимбурсира от държавата, а пациентът заплаща само за консумативите за процедурата, които са специфични и се внасят от Германия.