Лобито за ТПТИ в България се затяга

Лобито за ТПТИ в България се затяга

Еврокомисарят по търговията Сесилия Малстрьом пристига у нас на 25 септември, за да рекламира Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции (ТПТИ), което предстои ЕС и САЩ да подпишат. След хвалбите за ТПТИ на Марио Контичели, посланик на Италия в България, Йозеф Янинг, старши анализатор на ЕС за външна политика и Марси Рийс, посланик на САЩ в страната ни, е ред и на Малстрьом. Тя идва по покана на председателя на парламентарната комисия по европейски въпроси Светлин Танчев. Целта на посещението й е да проведе срещи с правителството, парламентът и академичната общност относно Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции.

Преговорите по ТПТИ отприщиха небивал обществен отпор в Европа. Сред основните причини за това са опасенията, че строгите европейски стандарти за качество и безопасност на стоките ще бъдат отслабени; скандални текстове, предвиждат възможност големите корпорации да съдят европейските държави в тайни, чеастни арбитражни съдилища, без право на обжалване, ако инвеститорите сметнат, че местни регулации и стандарти за защита на потребителя им пречат да постигнат планираните печалби – систмета ISDS; заложено е и безотчетни бюрократи да могат да контролират всеки нов законодателен проект на ниво Европейски съюз или на ниво държава членка в полза на корпорациите.

По думите Танчев “целта на всички е да отвоюваме най-добрите параметри за страните членки”. ТПТИ според него не само няма да е в ущърб на малкия бизнес, а точно обратното. “Малките фирми и малките държави нямат тази правна възможност, както големите корпорации, адвокатски кантори и пари за лобита. Едно такова споразумение би защитавало точно тези малки страни, надявам се българската общественост да бъде запозната адекватно”, посочи той, цитиран от БГНЕС.

Лоби отвън

“В България за ТПТИ се говори доста, но хаотично и до някаква степен от хора, които нямат пряко отношение и не са запознати със сърцевината на материала. За това си позволих да отправя покана към европейския комисар по търговия, която пряко отговаря и се занимава с преговорите между САЩ и Европейския съюз”, посочи Танчев. Преди няколко дни той е получил потвърждение от Малстрьом, че на 25 септември тя ще бъде в България, като е помолила да бъде осигурена академична дискусия в някой от родните университети, както и срещи с изпълнителната власт и парламента.

ФОРУМНЮЗ припомня, че през месец май, тази година, на дискусия в парламента, посветена на споразумението, специален гост беше Йозеф Янинг, според когото като цяло Евросъюзът ще има икономически изгоди от ТПТИ. В края на миналата година пък по време на специално посветен на темата форум у нас, посланиците Марси Рийс и Марио Контичели обещаваха просперитет на европейките държави при условие, че се подпише търговското споразумение.

Лоби отвътре

Новината за посещението на Сесилия Малстрьом беше съобщена днес от Танчев на съвместно заседание с комисията по външни въпроси, на което на изслушване беше поканена вицепремиерът Меглена Кунева – върл поддръжник на ТПТИ. По време на днешното изслушване тя обяви, че въпросът за ТПТИ е сред приоритетите на Люксембургското председателство на Съвета на Европейския съюз. Вицепремиерът изреди и останалите приоритети, сред които активизиране на икономически растеж чрез реализиране на плана за инвестиции, или т.нар “План Юнкер” като посочи, че България е една от малкото страни, които вече са дали своя принос в инвестиционния план.

Друг приоритет е засилването на ролята на социалните политики за по-устойчив икономически растеж и специално схемите за младежка заетост, посочи Кунева. Люксембургското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се занимава и с въпросите за Шенгенското пространство, като тук става дума не само за присъединяването на България, но и други теми, които съпътстват разширяването, като например допълнителните гранични проверки с оглед миграционната вълна.

Друг приоритет е съживяване на вътрешния пазар чрез фокусиране на върху дигиталната икономика, която според Кунева има потенциал да добави много към растежа на Европа. Ще се наблегне на темите за реформа на икономическия и паричен съюз, като акцентът естествено ще бъде кризата в Гърция и уроците от нея за целия европейски съюз, каза Кунева. “Очевидно има недостатъци в конструкцията и трябва да се мисли върху тях”, призна тя. Сред явните поддръжници на ТПТИ у нас е и външният министър Даниел Митов.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура