Мерц е изправен пред огромен набор от предизвикателства, ще се справи ли?

„Искам да ръководя правителство, което спре да влиза в пререкания", каза Фридрих Мерц, лидер на Християндемократическия съюз (ХДС), в разгара на предизборната кампания в Германия.

Предвид мащаба и неотложността на проблемите, пред които е изправена страната му, това може да изглежда като много ниска летва.

След като Мерц обяви победата си в неделя, наистина тежката работа беше на път да започне: той трябва по някакъв начин да изгради мост през разделения център и да създаде достатъчно силна коалиция, за да издържи на най-сериозния стрес тест, пред който германците са били изправени от края на Студената война.

Обръщайки се към поддръжниците си малко след затварянето на избирателните секции, Мерц намекна за мащаба на предстоящата задача в коалиционните преговори: „Ще ги посрещна с най-голямо уважение и знам, че няма да е лесно.“

Това беше косвено потвърждение на значителния риск новият му управляващ съюз да се окаже също толкова безкормилен, като този на предшественика му Олаф Шолц.

Торстен Фрай, главният секретар на Мерц, призна същото, като каза, че гласуването се е разцепило до такава степен, че би било „огромно предизвикателство“ да се състави стабилно правителство.

Следващият канцлер е изправен пред огромен набор от предизвикателства. Съединените щати, крайъгълният камък на германската сигурност през последните 70 години, изведнъж се настроиха враждебно срещу Европа, а Берлин е маргинализиран на континента.

От пет години няма икономически растеж и части от производствената база са в свободно падане. След вълна от терористични атаки и безразборни намушквания от чужденци, обществеността настоява за драстични мерки за имиграцията и вътрешната сигурност.

Партията "Алтернатива за Германия" (AfD), подтиквана от високопоставени фигури в администрацията на Тръмп, постигна най-силния изборен резултат за която и да е партия на радикалната десница от Втората световна война насам, с прогнозирани 20% от гласовете.

Най-голямото притеснение за Мерц ще бъде къде е концентриран този вот: не само в Източна Германия, традиционната сърцевина на AfD, но и в по-младата, по-бедна и по-несигурна половина от електората.

Цифрите говорят за поколение германци, които до голяма степен са загубили вяра в бъдещето и способността на основните партии да го върнат.

AfD е най-популярната партия сред 25- до 34-годишните и споделя първото място с CDU-CSU на Мерц (Християнсоциален съюз, баварските му партийни съюзници) сред 35-44-годишните. Докато хората под 29 години масово се насочиха към левицата, AfD се нареди на второ място и в тази възрастова група, на известно разстояние пред CDU-CSU.

В същото време твърдата десница установи господстваща позиция сред избирателите от работническата класа и онези, които оценяват финансовото си положение като лошо. Около 37% от двете категории подкрепят AfD.

Изглежда има дълбок скептицизъм към обещанието на Мерц, че той, както се изрази един от най-близките му съюзници, „ще направи Германия отново силна“.

Неговата „непосредствена програма“ за първия месец на правителството се побира само на една страна на А4. Нелегалната имиграция трябва да бъде „спряна“. Нелегалните мигранти ще бъдат връщани на границите.

Тези, които трябва да бъдат депортирани, трябва да бъдат арестувани за неопределено време. На тези, на които е предоставена „субсидиарна закрила“ – по-слаба форма на статут на бежанец – ще бъде забранено да водят членове на семействата си в Германия. 

В опит да се даде тласък на икономиката, данъците върху електроенергията ще бъдат върнати до законовия минимум и ще бъдат въведени данъчни стимули за извънреден труд и за пенсионерите, които изберат да работят.

След това идват по-грандиозните проекти. Общият размер на данъците трябва да бъде намален, обезщетенията за безработица - също. Берлин трябва да поеме по-настоятелна „лидерска роля“ в изграждането на Европа, която може да се защитава без САЩ, ако е необходимо. Мерц дори повдигна перспективата да поеме дял в ядрените възпиращи средства на Великобритания или Франция.

Възползвайки се от дългогодишния си опит като ръководител на Atlantic Bridge, германско-американски форум за диалог на високо ниво, Мерц се надява да се справи с президента Тръмп от позиция на максимална сила, говорейки като един сребърен бизнесмен на друг.

Преди да се случи някое от тези неща обаче, той се нуждае от коалиция. Планът е Мерц да оглави екип от само трима преговарящи, заедно с Фрай, дясната му ръка, и лидера на баварските консерватори Александър Добринд.

Тяхната цел е да изковат нещо по-тънко и по-хлабаво от силно предписващите „коалиционни договори“, които са в основата на предишните германски правителства.

Мерц се надява да централизира колкото се може повече власт в канцлерството, включително съвет за национална сигурност, който да наблюдава всичко - от външната и отбранителната политика до търговията, помощта и разузнаването.

Но бъдещите му партньори имат други идеи. Социалдемократите на Шолц, SPD, първият му избор, иска да влезе в битка. 

ГСДП е категорично несъгласна с ХДС относно имиграцията и икономическата политика, двата централни въпроса, и има набор от закалени в битки преговарящи. Освен това има огромно количество напрежение между центристките партии след необичайно порочна кампания.

Един високопоставен политик от ГСДП каза, че много от колегите им все още са дълбоко ядосани на Мерц, че разчита на гласовете на Алтернатива за Германия, за да получи предложение за убежище през Бундестага през януари. „Наистина не виждам как той получава някое от нещата, които иска от нас“, каза източникът.

Още от (Европа)

Най-четени