На Балканите има нов играч

Снимка: Х (Twitter)/ Иван Анушич

Албания, Косово и Хърватия подписаха тристранен меморандум в областта на отбраната

Унгария и Сърбия също планират да създадат военен съюз

Албания, Косово и Хърватия подписаха тристранен меморандум в областта на отбраната, заявявайки, че така отправят ясно послание към всички, които се осмеляват да заплашват сигурността, мира и стабилността в Западните Балкани. Целите, описани в декларацията, са „да се насърчи сътрудничеството в изграждането на отбранителния капацитет и отбранителната индустрия, повишаване на оперативната съвместимост чрез образование, обучение и учения, противодействие на хибридните заплахи и укрепване на стратегическата устойчивост“.

Това действие веднага беше прието като враждебно от Сърбия, която определи меморандума като пряка заплаха за нея и нарушаване на Субрегионалното споразумение за контрол на оръжията от 1996 г., както посочи сръбският президент Александър Вучич.

В същото време стана ясно, че Унгария и Сърбия също планират да създадат военен съюз. Сръбският вицепремиер Александър Вулин заяви че т.к. страната му не планира да стане член на НАТО, трябва да вземе мерки как сама да гарантира сигурността си. Това, разбира се, няма как да стане без съюзници.

Макар че вторият пакт беше оповестен след първото събитие, съдейки по посланието на Албания, Косово и Хърватия, се касае вероятно за ответен отговор на вероятно доста по-рано планираната договорка между Сърбия и Унгария. В последните години сближаването между двете страни е с постоянна величина, като съвсем наскоро, на тържествена церемония в Будапеща, унгарският президент Тамаш Шуйок връчи на Александър Вучич и Големия кръст на Ордена за заслуги с огърлица и златна звезда. На церемонията отново беше подчертано, че двете страни имат обща визия и изграждането и укрепването на стратегическото партньорство е приоритетно за тях.

Всички тези действия ясно говорят, че на Балканите – вече и съвсем официално, (не от днес) е започнало въоръжаване. Сърбия от години води агресивна политика, като териториалните и претенции към някои нейни съседи никога не са затихвали напълно, а от известно време намери на пръв поглед неочакван партньор, който да легитимира нейните амбиции. Но какви са плановете на Унгария в региона, е доста по-същественият въпрос.

Подкрепата за етническите унгарци и запазването на тяхната идентичност е една от целите на Орбан, но това е само на повърхността. От години Будапеща е много активна на Балканите, като инвестициите и тук са се увеличили и вече са близо 2 млрд. Евро. За сравнение, десет години по-рано, през 2015 г., те са под 700 млн. Само наскоро даденият заем към Северна Македония е в размер на 500 млн. евро, което ясна индикира, че намеренията на унгарците са сериозни.

Още миналата година Орбан се предложи и за посредник между Скопие и София по отношение на членството на РСМ в ЕС – идея, прегърната с радост от македонския министър-председател Християн Мицкоски, най-малкото, защото унгарците подкрепят настояването на македонците нашите изисквания, заложени и в т.нар. френско предложение, да бъдат отложени след като Северна Македония влезе в Съюза.

През последните месеци Унгария засили и натиска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас, като евентуалният купувач – MOL, e близка до Орбан. През януари у нас беше и Мартон Над - министър на националната икономика на страната, който се срещна с президента Румен Радев, с вицепремиера Гроздан Караджов, с колегата си Петър Дилов, както и с туристическия министър Мирослав Боршош.

Унгарските енергийни интереси на Балканите не се изчерпват само до „Лукойл“. Пред финализиране е и закупуването на един от най-големите доставчици на електроенергия и газ в Румъния Eon Energie Romania от унгарската компания MVM. Сделката все още подлежи на необходимите регулаторни одобрения, като има възможност румънците да я блокират поради съображения за сигурност, основно предполагаемото възможно влияние на Русия като основен вносител на газ за Унгария.

Влиянието на унгарците в този толкова важен геополитически регион е крайно осезаемо. В процес е и бърза жп линия от Белград до Будапеща, планирано е и изграждане на нов нефтопровод между сръбския град Нови Сад и унгарското селище Алдьо. Зад свръхактивността на унгарците през последните години се крият доста сериозни амбиции. През вековете страната е имала значително влияние на Балканския полуостров, като външната политика на Австро-Унгария е била изцяло насочена към Балканите. Експанзията вече не може да е военна, но е икономическа и политическа.

Макар на фона на големите играчи в региона, като Русия, Турция и САЩ, това да изглежда трудно осъществимо, последните размествания на световната политическа сцена накланят везните в полза на унгарците. Щатите, в лицето на Тръмп, няма да имат сериозен интерес към региона, в последните месеци турците са обърнати предимно към Сирия, като обмислят изграждането на военни бази, засилвайки още по-сериозно влиянието си след свалянето на президента Башар Асад, а пред руснаците големият приоритет е Украйна, както и възстановяването им след все по-наближаващия край на войната.

В контекста на последните събития Унгария има още по-сериозен шанс не просто да увеличи влиянието си на Балканите, а да се превърне в един от основните фактори в региона. Нещо, от което България със сигурност няма да има полза, с оглед основните „съюзници“ на Орбан тук – Сърбия - винаги заставали срещу нас през годините, както и РСМ, с които отношенията ни се влошават все повече.

Да не забравяме, че през годините Виена и Будапеща са одобрявали конфронтацията между България и Сърбия в Македония, за да може така да отслабят Белград. Нещо повече - до Санстефанския договор австроунгарците признават, че населението на Македония е основно българско, но след 1900 година твърденията им вече са, че областта е заселена предимно от македонци.

А валидирането на унгарските амбиции – в настоящето – минава именно през Сърбия и РСМ, както и подкрепата за техните регионални планове към момента. На този фон нашата външна политика продължава да е все така скопена, което означава сериозни бъдещи проблеми за страната ни на фона на появата на нов голям играч на Балканите.

Най-четени