На 3 март променят движението заради наплива към Шипка

Снимка: Бистра Стоименова/Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“
Връх Шипка е сред най-притегателните исторически места, които ежегодно на 3 март събират хиляди хора.

Тържественият ден започва с молебен на митрополит Киприан

В Казанлък посрещат гости с интересна колекция и артефакти на повече от 20 века

В Казанлък осигуряват автобуси

С църковния ритуал на 3 март ще започнат националните тържества и поклонението на връх Шипка за 147-годишнината от Освобождението, съобщиха от общината в Казанлък. Благодарствен молебен ще отслужи Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан в храм – паметника „Рождество Христово“ в град Шипка.

Заради очаквания интерес от хиляди посетители от близо и далеч ще бъдат въведени временни промени в движението. От 20 ч. на 2 март /неделя/ до 18 ч. на 3 март /понеделник/ ще бъде ограничено преминаването през Шипченския проход на всички моторни превозни средства. Те ще бъдат пренасочвани през Хаинбоаз. На 3 март от 6 до 12,30 ч. движението към върха ще е еднопосочна от Казанлък и Габрово, а от 12,30 до 18 ч. – от върха към двата града.

В Града на траките и розите също ще има церемония с водосвет за здраве и издигане на националния флаг. Този път тя ще бъде предшествана от интересна експозиция в Музея на фотографията. Известният местен колекционер Сашо Кръстев ще покаже 45 картички от миналото, отпечатани за Освобождението, заедно с пликовете, в които те са пътували от подателя до получателя си. Най – старата от тях е от 1890 година. Има и от 60-е и 70-е години на 20 век, които показват паметника на Шипка във вида, известен ни до днес, разказаха за „Труд“ от музея, където експозицията ще е отворена до 10 март.

Акцент в програмата ще постави и Историческият музей в града. От 27 февруари в залите му ще бъдат разположени предмети от Къпиновското съкровище /V – IV в. пр. Хр./ и златните гробни дарове на тракийската жрица Лесескепра /II – I в.пр. Хр./. Колекциите са предоставени от Регионалните исторически музеи във Велико Търново и Бургас. Любопитен факт е, че безценните артефакти и на двете съкровища са открити случайно при земеделски дейности в района на село Къпиново и на град Поморие, през 1975 и 1987 г. Златен накит от синджир с висящи обемни украси на жълъди, бадеми и амфора от Къпиново вече са обиколили музеите на три континента. А дамски наушници от древния град Анхиало, представляващи седнал сфинкс, имат надпис. Този надпис е разкрил името на почитаната знатна жена, живяла преди 22 века.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков