Хотели затварят заради кризата
- Колко е застрашен ски туризмът ни, г-жо Ангелкова, с този хаос, който се създаде с побългаряването на зелените сертификати?
- Закъсняло. Хаотично. Вяло. Това е поведението на служебното ръководство на Министерство на туризма по отношение на зимния сезон. За разлика от бизнеса - подготвен и отговорен. Обявените към момента мерки се случиха под натиска на бранша, след като първо в медиите г-жа Балтова обяви ненужни рестрикции, неотговарящи на европейските практики. Зимният сезон може ще бъде спасен до голяма степен, само заради туристическия сектор у нас, който е много гъвкав. Собственици на хотели в Боровец и Самоков заявиха, че са напълно готови и са обезпечили с мерки обектите си. Сигурна съм, че Пампорово и Банско не правят изключение. Време е да възстановим стабилността в управлението в името на тези усилия от страна на сектора.
- Защо не успя служебното правителство да организира по-рано ясни правила и спокойствие за бранша?
- Служебното правителство е заровило глава в пясъка за проблемите на туристическия бизнес. Лавина от грешни решения, които извадиха бранша на протести. Когато липсва мащаб на мислене и се действа на пожар, няма правилни решения. Нямам обяснение защо не успява, освен че има дефицит на експертност. Въвеждането на зеления сертификат трябваше да се анонсира още юни-юли. Но тогава служебното правителство бе твърде заето да подготвя кампанията на кандидат-президента Радев и да брани имиджа му от негативни новини. В управлението не си ваксиниран от съобщаване на трудни решения и тяхното отстояване. За това всичко лъсна с пълна сила в последните седмици.
- Какви са загубите на хотелиерите и ресторантьорите заради екстремното въвеждане на зеления сертификат? Имате ли вече преки впечатления от срещите си с тях?
- Загубите са огромни. Браншът е поставен на колене. По данни на Българска асоциация на заведенията обектите работят при едва 20% посещаемост. При хотелиерите ситуацията е подобна, негативно се отразяват високите цени на тока за бизнеса, които изяждат и малкото приходи на фона на годишната издръжка и разходите за персонал. Придружено с намаления и буквално липсата на чуждестранен туристопоток - ситуацията е критична. Повечето предпочитат да затворят обектите.
- Какви са коментарите на ваши колеги от туристическия сектор извън страната? Как ще излезем от опасната спирала на провали след тези изгубени месеци?
- Само преди два дни имах възможност да участвам в Конференцията за международен туризъм и инвестиции. Участвах онлайн, заради ангажименти в предизборната кампанията в София област. Освен това съм в непрекъсната комуникация с туристическия сектор от цял свят - министри, неправителствени международни организации и обединения, световни туроператори и т. н. Останалите държави, в това число и преките конкуренти на България като туристически дестинации вече мислят за стратегии и ребрандиране на дестинациите. Знаете, че нивото на ваксинация в ЕС е много високо, което прави тези пазари сигурни както за туристите, така и за работещите в сектора. България изостава по много показатели. Тези загубени месеци ще бъдат много трудни за наваксване от следващо редовно правителство, а сметката за това плаща туризмът и имиджът на България по света. Трябва ясна държавна политика и подкрепа за сектора не днес или утре, а вeднага!
Нашият гост
Николина Ангелкова е втора в листата на ГЕРБ-СДС за 26 МИР София област. Преди това е била депутат в 44-то, 45-то и 46-то Народно събрание. Кариерата й в изпълнителната власт започва като заместник-министър на МРРБ (2011-2013). След това е служебен министър на транспорта (2014 г.) и министър на туризма в две правителства на Бойко Борисов (2014-2017 и 2017-2020). Възпитаник на Harvard Business School по програмата за ръководни кадри „Развитие на лидерски умения”.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.