Доходността на пласираните 9-годишни държавни ценни книжа на международните пазари е 3,681%, а на 13-годишните е 4,332%, показват данни на Министерство на финансите. На 28 април Министерството на финансите успешно пласира еврови облигации в два транша.
Първият транш се състои от облигации със срочност 9 години и годишен лихвен купон от 3,5%, като от тях на инвеститорите са пласирани книжа за 2,25 млрд. евро. Вторият транш е от облигации със срок 13 години и годишен лихвен купон от 4,125%, като от тях са пласирани книжа за 1,75 млрд. евро. Крайната доходност на облигациите се формира не само от лихвените плащания, а и от цената, която са платили инвеститорите спрямо номинала им.
Към българските облигации е имало много голям интерес от страна на инвеститорите. Общата стойност на подадените заявки достигна 8,7 млрд. евро, което е 2,2 пъти над предложените книжа. Благодарение на това два пъти е намалявана доходността, предлагана на инвеститорите. В крайна сметка силният инвеститорски интерес е позволил съществено намаляване на цената на финансиране при 9-годишните облигации до ниво от 125 базисни точки, и при 13-годишните облигации – до ниво от 175 базисни точки спрямо съответните осреднени лихвени суапи, обявиха от Министерство на финансите.
Това са най-добрите условия, постигани в рамките на последните три пласирания на сравними по срок български еврооблигации. 9-годишните облигации са с най-ниския спред спрямо осреднените лихвени суапи за България от 2020 г. насам.
Моментът за излизане на международните капиталови пазари беше внимателно подбран, посочват от Министерство на финансите. Това е допринесло за успеха при набиране на необходимото финансиране в условията на продължаваща несигурност и волатилност на пазарната среда. Положително влияние върху трансакцията е оказало и нарастващото доверие на международната инвеститорска общност към страната ни, базирано на стабилната макроикономическа среда и увереността в очакваното присъединяване към еврозоната.
Пускането на дълга е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в закона за бюджета. До момента на емисията привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,8 млрд. лв. и е реализирано чрез пласиране на държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар в периода януари–април 2025 година.
Набраните средства осигуряват необходимия ресурс за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв, посочват от Министерство на финансите.
Най-голям дял от пласираните български облигации е купен от инвеститори от САЩ (офшорни зони) – 31% от предложените 9-годишни и от 13-годишните книжа. За 9-годишните книжа на второ място са инвеститори от България с дял от 18%. За 13-годишните книжа на второ място е Обединеното кралство с 20% дял.