Нов кабинет по нов път - Ботевград-Враца-Шумен

Нов кабинет по нов път - Ботевград-Враца-Шумен

„Трябва” е любимата дума на новия министър-председател

Кирил Петков бе избран с гласовете на 134 депутати, ГЕРБ, ДПС и „Възраждане” гласуваха „против”

Кабинетът „Петков” - най-дълго подготвяният в историята ни

Радостни и засмени, депутатите от „Промяната” посрещнаха с аплодисменти програмната реч на водача си Кирил Петков от парламентарната трибуна. В нея той обеща нови мостове над река Дунав, тунел под Шипка и завършване на магистрала „Хемус”. Обеща, че приоритет ще му е пътят Ботевград- Враца-Шумен и след избухване в смях на опозицията и подсказване се поправи Ботевград-Враца-Видин.

„8.5 млрд. дози ваксини са поставени по света (населението в света е под 8 млрд. души), всички развити страни имат над 70% ваксинация. Затова първата ми заповед, ще бъде всеки в Министерския съвет да има зелен сертификат”, продължи с обещанията Петков.

Най-често употребяваната дума от него се оказа „трябва”, коментираха лингвисти. Политолози пък отбелязаха, че не е имало нито едно „как” в речта му. Ето и доказателства за тези твърдения:

„Що се отнася до енергетиката - не ТРЯБВА да се допуска увеличаване на цената на тока за битовите потребители и да се намали тя за бизнеса”, пожела Петков. И продължи: Новата стратегия ТРЯБВА да се уповава на два принципа: Ниски цени за конкурентоспоспобнсост и комфорт на битовите потребители, както и диверсификация. Не ТРЯБВА да зависим от никой. Гръцката връзка ТРЯБВА да стане основен приоритет.
„Ще ме виждате по-често по тротоарите на София”, зарече се новият премиер.

Той бе избран с гласовете на 134 депутати, „против” бяха 104-ма народни представители от ГЕРБ, ДПС и „Възраждане”.

Йордан Цонев от ДПС подчерта, че кабинетът „Петков” е най-дълго подготвяния в нашата история. „Беше подготвян 7 месеца. Ще имаме време и ще разкажем как беше подготвян този проект. Как се мина през два избора, за да се стигне дотук”, подчерта той.

Цонев направи паралел в обещания, с които тръгват от кабинета „Петков”, които са били давани от бивши управници на страната ни, както от ГЕРБ така и от по-предишни кабинети на Сакскобургготски и Сергей Станишев.

Цонев попита дали има участие задкулисието в новото правителство.

„Тук ще го кажа пак, казвал съм го и преди. Има ли място задкулисието? Говоря за задкулисието в лицето на кръга на „Капитал” на издателя Иво Прокопиев и Иван Кръстев, който е създател на такива проекти. Ще ви повярвам, когато видим в медиите на този кръг вие да бъдете разпъвани на кръст, както през тези 25 г. всички противници на този кръг бяха разпъвани”, добави още Цонев.

„Ако има спояващ елемент в тази коалиция, това е омразата. Просто всички вие заедно не харесате някой друг. Друг въпрос е дали е достатъчно, за да управлявате и то добре”, заяви Томислав Дончев от ГЕРБ.

„Обещахте всичко на българите и това е грешка. Когато обещаеш всичко, от теб ще искат два пъти повече. Вашата самоувереност е впечатляваща, но няма човек, който във всичко е прав”, коментира Дончев.

„И много се надявам, докато измъквате България от корупцията, да не се озове тя в омаята на хаоса”, подчерта бившият вицепремиер.

Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ: Служебните кабинети сътвориха безпрецедентен хаос

Двата служебни кабинета сътвориха безпрецедентен хаос във всяка област на обществения живот. И вместо да участват в разрешаването на политическата криза, я ескалираха и удължиха. Тези кабинети се провалиха в най-важната задача - съхраняване живота и здравето на българите в COVID кризата. Г-н Радев, вие назначихте служебните си правителство, на които поставихте три задачи - да се справят с COVID - кризата, да организират избори, да подготвят Плана за възстановяване. Вместо да участват в решаването на политическата криза, служебните правителства я ескалираха и удължиха.

Слави Трифонов, лидер на ИТН, към хората си в кабинета „Петков”: Не трябва да се криете зад дебелите стени на министерствата си

Вече има редовно правителство. Аз подписах коалиционното споразумение и мога да ви уверя, че не съм участвал в никакви пазарлъци. В този ред на мисли, ще си позволя да дам един съвет на четиримата министри, излъчени от „Има такъв народ”. Уважаеми колеги, помислете дали не е добре да имате един ден от седмицата, препоръчвам ви почивен ден - събота или неделя, и този ден да бъде отворен да се срещате с българските граждани във вашето министерство, да се срещате с всеки български гражданин, който пожелае да се види с вас, защото вие сте министри на всички и не трябва да се криете зад дебелите стени на министерствата си. Освен това си мисля, че както в цивилизованите държави, вие трябва да имате и един ден, в който да давате брифинг за всички медии, които пожелаят да ви питат за всичко, което правите в поверените ви министерства. Защото трябва да носите отговорност за действията си публично. Ще бъда много щастлив, ако и други министри от правителството разсъждават и приемат тези идеи.

Мустафа Карадайъ, председател на ДПС: Полицейщината ерозира демокрацията

Безкритичното допускане на нарушаването на Конституцията и законите, както и грозните прояви на полицейщина, ерозират демокрацията и държавността и не могат да имат никакво оправдание. Демокрацията в България се намира в сложен етап на своето развитие. В парламентарната република на Народно събрание се пада основната задача да възстанови демокрацията. Нека да защитим демокрацията и държавността днес, за да сме спокойни за бъдещето на нашите деца и внуци утре. Ще бъдем конструктивна опозиция и ще дадем своят принос в подкрепа на благосъстоянието на българските граждани, възстановяването на демокрацията и държавността.

Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане”: Няма как да подкрепим антиобразователни политики

Има фигура в проектокабинета, която отъждествява най-ярко приемствеността на бъдещото правителство със сегашното - министърът на образованието Денков. Няма как да подкрепим правителство с политики, които са антиобразователни. В момента голяма част от децата ни са извън образователния процес. Едно от нещата, които беше заявено в началото на преговорите беше за пренаписване на учебниците. Аз съм автор на учебник по история и ми беше интересно какво ще се пише. Когато четохме дългия и пространен документ, забелязахме повторения с политики, които вече са упражнявани.

Проф. Румяна Коларова: Най-голямата пробойна е Борислав Сандов

Ако трябва да посочим слабите места в новия кабинет е редно да започнем с най-голямата „пробойна” - Министерството на екологията. Борислав Сандов ще е най-слабият министър в кабинета, не само защото има нерешим проблем - в сферата на енергетиката приоритетите на „Зелените” се сблъскват с масовите нагласи на общественото мнение в България. По-същественото е, че лидерът на зелените има твърде голям апетит за власт и беше готов да стане министър на всяка цена. Това е взривоопасна комбинация, която трудно ще може да бъде контролирана от политик без управленски опит. Втората голяма слабост ще се прояви при всички министри на „Продължаваме промяната”, които управляват ресурсни министерства или придадени към ресорите им ресурсни агенции. Още преди да влязат във властта, лидерите на ПП обявиха, че ще съкращават администрацията. Истината е, че всички публични средства, наричани в България „фондове”, имат нужда от административен ресурс, за да бъдат ефективно управлявани.

Дори и да не се стигне до 30% съкращения, вече направена, тази заявка ще настрои администрация негативно към министрите на ПП. Трето е свързано с много силната непоносимост между леви и десни коалиционни партньори. Ясно е, че БСП ще номинира леви кадри на заместник-министерските постове, а ДБ - предимно десни. Големият въпрос е какви експерти ще назначават „Продължаваме промяната”. Те определят себе си като „точния център”, но в България експертите от всички поколения, във всички секторни политики са ясно разделени на леви и десни. Петков, Василев и съпартийците им едва ли ще могат да направят комбинация между двете и да удържат някакъв баланс. Това няма как да не породи вътрешнокоалиционно напрежение - или ДСБ или БСП ще се почувстват като заложник. Но въпрос, който вече касае не само отношенията между четирите партии, а и отношението на кабинета с президента е кадровата политика в сферата на сигурността. Ако говорим за напрежение, то ще настъпи тогава, когато трябва да се правят промени в сектора на сигурността, които бяха поискани от ген. Атанасов, а президентът естествено ще поиска да запази своите хора.

Бъдещето на кабинета много ясно ще проличи не в хоризонт от 2 години, а след първите 3 месеца. Всъщност до юни месец те трябва да започнат големите реформите, които са обещали, защото правенето на реформи е възможно само в началото на един мандат. От тази гледна, точка бъдещето на кабинета ще се реши не толкова от справянето с кризата, а много повече от това дали ще започнат реформи и какви ще са те през първите 3 месеца. Но най-големият проблем на новото правителство е дефицитът на легитимност. Кабинетът на Петков и Василев засега има стабилно парламентарно мнозинство, но стартира с много ниска легитимност - гласувалите за четирите партии милион и триста хиляди избиратели са по-малко от една четвърт от всички имащи право на глас български граждани. Затова четирипартийната коалиция тепърва ще трябва да се бори за доверието и одобрението на мнозинството от българите.

Нидал Алгафари, политическа анализатор: Министър-председателят е най-слабото звено

Първата грешка и най-слабото място на новия кабинет е неговия министър-председател Кирил Петков, който наруши конституцията и в най-лекия вариант е подвел президента на републиката да наруши конституцията. С това Кирил Петков дава много ясен знак, че оттук-нататък всякакъв вид нарушения на конституция, на закони, на наредби е нещо, което няма никакво значение.

Цветанка Андреева, политолог: Министрите са в ръцете на Радев

Хибридната полупрезидентска република на Радев продължава с кабинета „Петков” Намираме се в нея, не по конституция, не по политически модел, а по явната, но нерегламентирана власт на Радев. Той, Радев, а на парламентарната опозиция или мнозинство, ще е критикът и решаващият живота на кабинета „Петков”.

Ролята на парламента е умишлено ограничавана и обезсмисляна от Радев по пътя му към мечтаната президентска България - по модела на Путин, а не на САЩ. Очевидно демократите са притеснени от влиянието на Радев и днес агитират от НС да се върне ролята на парламентаризма и да не се концентрира власт в кръга около министър-председателя /по думите на Хр. Иванов/. Радев е центърът на властта в държавата. Радев знае, че който държи фокуса на общественото мнение, той владее дневния ред на обществото - компромати, пропаганда, зрелищност ще изместват кризите - инфлация, стагнация и ковид.

За всичко ще са виновни бившите, а не сегашните! Пропагандата и службите ще са в ръцете на Радев. Той ще държи и външната политика на България - на Балканите и по Източния фланг на НАТО. Човекът, който каза, че Крим е руски, оказа натиск и смени в последния момент външния министър в правителството „Петков”. Радев е външнополитическият лидер, който не допусна атлантика Митов за посланик в Румъния, но ще изпрати послушните си министри на топли и възлови места и позиции по света. В правителството на ПП влязоха остриетата на Радев и много спорни фигури, но няма министър от ДСБ. Министрите от квотите на ИТН и ПП в преобладаващата част са хора, свързани с чужди политически биографии. Министрите на БСП са лесно оспорими „авторитети”.

За участниците това е кабинет на политическото оцеляване. За Радев този кабинет е следващо стъпало към концентрацията на властта в държавата. Напролет той ще реши дали кабинетът му върши работа или ще го жертва, за да се хареса на недоволното общество. Уважаеми министри, вие всички сте в ръцете на Радев!

Доц. Стойчо Стойчев, политолог: Петков допусна първата си грешка веднага

Най-слабите места на този кабинет ще бъде преодоляването на парцелирането на отделните ресори по партии. Колкото и да се опитват да ни убедят, явно е, че там ще има разделение. Въпросът е как ще се балансира между партийните интереси и между едно твърдо ядро, което се формира от „Продължаваме промяната” и БСП и една периферия между „Демократична България” и ИТН. Кабинетът ще има подразделения министрите и най-вече вицепремиерите на ПП и БСП. Това са и партиите, които най-плътно стоят до президента Радев. И той ги припознава като своите хора в кабинета. Другите политически сили би трябвало да се еманципират постепенно, за да оцелеят електорално. Цялата тази координация ще бъде изключително трудна за премиера Кирил Петков. Освен политики, той трябва да си гради и партия и партийни структури.

Не знам дали ще му стигне времето за всичко това. Първата грешка вече беше допусната буквално днес (б. р. вчера). И това е директното конфронтиране на новия премиер с главния прокурор. На Петков трябва да му е ясно, че държавното управление е колективна работа, ще трябва да работиш и с хора, които не ти харесват, които често пъти дори са ти неприятни. Едно е като политик да критикуваш прокуратурата и главния прокурор, съвсем различно е като премиер на страната да кажеш, че този човек ти спъва работата. В тази ситуация хората, които харесват главния прокурор, ще кажат, че не харесват премиера. Това е несериозно говорене и неосъзнаване на сериозността на държавното управление и предизвиква разделение в обществото.

И в основата на всичко това стои формално и интелектуално Бойко Рашков, но инициатор е президентът.

Най-четени