Нашето уникално розово масло свързва френския и българския град
Казанлък и Грас развиват и културен обмен
Официална покана да участие в програма за обмен на ученици и студенти в града на парфюмите Грас получи Казанлък, съобщиха от общинската администрация. Розите и розовото масло свързват френския и българския град, които са побратимени от дълго време насам.
Поканата е за обучение в местния институт “Grasse Campus”. Основен акцент в портфолиото на учебното заведение е подготовката в областта на парфюмите, ароматите и управлението на свързаните с тях наука, бизнес и индустрия. Млади хора от Казанлък ще имат привилегията да се докоснат до вековни традиции и съвременни практики в едно от най - престижните направления на световната икономика - парфюмерийната и козметичната индустрия, заявиха от Общината в Казанлък. Отправената покана предвижда краткосрочни курсове, практически стажове, както и възможности за продължителни академични специализации.
Преди дни Грас бе домакин на събитие, свързано със 145-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Франция и България. Гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова и постоянният представител на България в ЮНЕСКО Ирина Бокова. В делегацията участва и зам.-кметът на Казанлък Сребра Касева като представител на побратимения град. Основна тема на срещата е била защитата на производителите на етерични масла. Кметът Жером Вийо е посочил, че кметът на Казанлък Галина Стоянова е била първият в Европа, оказал подкрепа в борбата за запазване автентичността и защитата на българското розово масло. Съвместните усилия, провокирани по инициатива на бизнеса и местната власт в Грас, постигнаха успехи за дефинирането на розовото и лавандуловото масло в европейските регламенти като биологична субстанция, а не като химически елемент. Обратното би застрашило сериозно цели производствени сектори в европейските страни, включително парфюмерийната и козметична индустрия. Във Франция българското розово масло е традиционна суровина заради уникалните си качества, включително и в Грас.
Любопитен факт е, че във френския град познават не само качествата на маслото, но и самото цвете, от което то се произвежда. През 2010 г. Общината в Казанлък изпрати 250 рози, които бяха засадени в Грас. Това стана на 40-ото Международно изложение “Експо Роза”, посветено на Града на розите и на традиционния поминък в общината.