Откриват монумент с копие на първия български спътник

Монументът със спътника има внушителни размери. По проект не е предвидена възстановка на 11-те уреда, но има два фотоволтаични панела за захранване на космическото шоу.

Първият ни космонавт и учени пристигат в Стара Загора

Мащабният проект е създаден от Граждански клуб „ЛИПА“ и местни фирми – дарители

От клуба ще финансират и три STEM кабинета

Монумент с копие на първия български спътник „Интеркосмос - България 1300“ ще бъде открит на 30 април в парк „Артилерийски“ в Стара Загора, съобщиха от общинската администрация. Събитието предизвика вълнения в града, тъй като българският принос в космическите изследвания е свързван и със старозагорско участие. Инициативата е на Гражданския клуб „ЛИПА“.

На откриването клубът и Общината са поканили първия български космонавт ген. Георги Иванов, участници в научната програма, учени, просветния министър Красимир Вълчев, приятели и дарители – съмишленици.

„Интеркосмос – България – 1300“ или „Интеркосмос 22“ е изстрелян в орбита през 1981 година. Носи името на програмата, по която е бил създаден, и на голямата годишнина, отбелязана тогава – 13 века от създаването на България. Бил е построен в страната ни по разработка на Централата лаборатория за космически изследвания /ЦЛКИ/. Спътникът е тежал около 1 500 кг. Разполагал е с 11 измервателни уреда за изследване на лъчения. Някои от уредите са били изработени от предприятия в Стара Загора.

Идеята за монумента е възникнала преди близо три години, на симпозиум на Граждански клуб „ЛИПА“, с активното участие на председателя му инж. Слави Янакиев и на Олег Стоилов, ръководител на Търговско – промишлената палата. Тя е свързана с историята на космическия проект не само заради приноса на местните предприятия. Базовата обсерватория към ЦЛКИ на БАН в Стара Загора е имала значим принос в изпълнението на програмата „Интеркосмос“.

При създаването на спътника, държавата е поръчала втори, резервен. Точно този спътник, който по думите на инициаторите е бил в „насипно състояние“, клубът и съмишлениците му са възстановили. А архитектурният проект за монумента е изработен след спечелен конкурс от арх. Пламена и Цветелина Гогошеви – внучки на проф. Митко Гогошев, който е бил ръководител на базовата обсерватория – първата в страната извън столицата.

На 30 април спътникът ще блесне в градския парк с космически спектакъл. Светлинното шоу ще може да се задейства с велоергометри, захранвани от фотоволтаици. Зрелищното събитие ще видят гостите и жителите на града заедно с представителите на повече от 20 старозагорски фирми, допринесли идеята да се осъществи проекта. Стойността му възлиза на шестцифрена сума. Надеждите са, че монументът ще бъде един от най-посещаваните в града, за да напомня и вдъхновява.

Най-четени