Пак „зелени коридори“ за хората над 65 г.

Автор: Труд
Пак „зелени коридори“ за хората над 65 г.

Здравните власти предлагат по-строги мерки срещу заразата

Учениците от 5 до 12 клас и студентите трябва да учат дистанционно, категоричен е доц. Ангел Кунчев

Ресторантите да затварят в 22,00 часа

Да се върне “зеленият коридор” от 8 до 10 часа сутринта, в който хората над 65-годишна възраст да могат да пазаруват, без да се смесват с други възрастови групи. Това е само една от по-строгите мерки, които предложи главният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев за овладяването на заразата от коронавирус в страната. Причината - драстичният скок на новорегистрираните случаи в последните седмици и преминаването на почти всички региони в т. нар. критична “червена зона” с над 120 на 10 000 нови случая на COVID-19.

Кунчев предупреди, че сценарият, при който България достига до 10 000 нови случая на CОVID-19 на ден и над 300 смъртни случая дневно е абсолютно възможен. Здравните власти са категорични, че ограничаването на работата на ресторантите и кафенетата до 22,00 часа също ще даде “някакъв, но не особено голям ефект”.

Важен фактор според епидемиолозите е удължаването на ограничителния режим за неприсъственост в училищата и по време на спортните мероприятия. Министерството на образованието трябва да въведе възможност за дистанционно обучение на учениците от 5 до 12 клас от всички училища в областите от т. нар. “червена зона”, както и спирането на всякакви извънкласни занимания на учениците от тази възраст. Сега това става само по искане на отделни училищни директори. Университетите също трябва да бъдат само с онлайн обучение, а изключението да се допуска само за медицинските специалности, които провеждат упражнения.

Кунчев настоява и за преминаването на “home office” режим навсякъде, където е възможно с поне 50 процента от служителите, а работодателите да направят графици за намаляване наполовина от присъствието на персонала.

Без изолация за лекари с отрицателен PCR

Медицинският персонал, контактен на COVID-19, но с отрицателен PCR тест да не се подлага на изолация от 10 дни, а да продължи да работи. Това предлага още главният здравен инсектор доц. Кунчев. Той посочи, че PCR-тестът трябва да е направен минимум 3 дни от контакта. Предложение има за законодателни промени от страна на депутатите, които да разрешат на здравия министър да командирова медици там, където отделенията се задъхват от липса на лекари и мед.-сестри.

С предложение на НЗОК до БЛС

 

 

Джипито ни праща на тест при 5 симптома

При пет симптома на COVID-19 личните лекари ще могат да ни пращат на PCR-тест. Това се предлага от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) на Българския лекарски съюз (БЛС) в проект за промяна на Националния рамков договор 2020-2021 година. Джипитата ще трябва да свалят анамнеза на пациентите си по поне 5 показателя - температура, суха кашлица, силна отпадналост, загуба на вкус или обоняние, затруднено дишане, миалгия (мускулни болки, б. р.), кислородно насищане по-малко от 92 процента. Писмото от шефа на НЗОК проф. Петко Салчев до председателя на БЛС проф. Иван Маджаров е от 4 ноември. В него се казва още, че направлението за PCR може да се издава и електронно, като личният лекар го изпраща чрез медицинския си софтуер към Националната здравна информационна система (НЗИС).

Най-четени