В Сливен планират ръст от 30 процента
Проф. Иван Хиновски: Цената на природния газ е твърдо нагоре
Биляна Веселинова,
Росица Николова
Труд news
Парното и топлата вода поскъпват от 1 юли 2025 година, като заявленията на отделните топлофикационни дружества към КЕВР за промяна на цените са от 20 до 92 на сто. “С колко точно обаче ще бъде увеличението на сметките е рано да се изчисли, тъй като това са заявки на база бизнес планове на дружествата, които могат да не бъдат приети от КЕВР. Все пак, увеличение ще има”, коментира пред “Труд news” проф. Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум.
“Цената на природния газ ще е твърдо нагоре, особено при тази дестабилизация на международните пазари. Трябва да имаме предвид, че една част от газа, който потребяваме, е LNG. Вносният шистов американски газ ще има и по-голям процентен скок. Ако добавим евентуални насрещни мерки за входни мита от ЕС, това е потенциална допълнителна опасност от повишаване на цените на природния газ”, отбеляза проф. Хиновски.
Той посочи, че сред основните фактори за по-високите цени са както очакваното увеличение на цената на природния газ и през 2026 година, така и очакваният ръст на цената на квотите за въглеродните емисии, както и свиването на отоплителния сезон заради все по-топлите зими.
Според заявленията в КЕВР най-голямо увеличение на парното и топлата вода може да има във Велико Търново (92 на сто) и Враца (66 на сто). “Топлофикация София” при цена без ДДС за този отоплителен сезон от 128,25 лв./MWh предлага цена от 158,80 лв./MWh от 1 юли 2025, което е увеличение с 23,8%.
“При “Топлофикация София” има ръст на инвестиционните разходи с около 320 процента, което говори, че дружеството планира мащабни ремонти. От друга страна, търновското топлофикационно дружество има много високи експлоатационни разходи, защото има голяма денивелация и използва електроенергия за помпане на водата в разпределителната мрежа”, посочи проф. Хиновски.
Увеличение на цените с около 30 на сто планират и в Сливен, въпреки появилите се информации в медиите, че “Топлофикация - Сливен” предлага намаление от 11% на цените за парното отопление, заяви инж. Павлин Костов, изпълнителен директор на дружеството “Инж. Ангел Ангелов”.
В 80-хилядния областен град услугите на местната топлофикация ползват близо 14 000 домакинства, детски градини, училища, двете най-големи болници и др.
Към момента продължава кампанията на топлофикацията за подмяна на старите водомери с нови - за дистанционно отчитане на потреблението. Кампанията предвижда, въпреки повишените цени на тока от 1 януари т. г., абонатите да заплащат промоционални цени на битовата гореща вода - по 9 лева/куб. м при потребление над 4 кубика месечно, по 10 лева - при потребление между 2 и 4 кубика, и по 12,80 лева - при потребление до 2 кубика, уточниха от дружеството.
Изборът е климатици и бойлери
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
“Топлофикация - ВТ” АД е поискала рекордно увеличение от 92% на цената за предоставяната услуга.
До момента еднокомпонентна цена на топлинната енергия с топлоносител гореща вода за битови нужди бе 128,61 лв./MWh без ДДС и 154,33 лв./MWh с ДДС. С исканото увеличение, топлото за всичките над 3000 абонати на паровата централа ще скочи почти двойно и ще струва 246,93 лева /MWh без ДДС, а с начислено ДДС ще стигне 296,31 лева за Mwh.
“Това са непосилни цени. При тези условия ще бъдем принудени да се откажем от централно парно отопление”, категорични са търновци, които ползват услугата на ТЕЦ-а. “Това вече не е парно, а лукс за богати”, възмущава се Петя Николова, пенсионерка от Велико Търново. “Нямаме избор - ще минаваме на климатици и бойлери”, казва студентът Иван Г.
“Топлофикация буквално ни изритва от системата - 92 на сто увеличение е безумие,“ коментира и младо семейство с дете. “Ако КЕВР приеме това, хиляди ще се откажат от услугите на “Топлофикация”. Това е ценови геноцид!” - добавя и търновец в социалните мрежи.
Мария Кехайова,
Труд news
Добрата работа на дружеството е причина да не вдигаме цените. Според нашите показатели, можем да запазим същите цени, заяви пред “Труд news”, шефът на “Топлофикация - Бургас” АД, инж. Христин Илиев.
Това е вследствие на внедряването на нов когенератор, на когенерационни мощности - машините, които произвеждат топлоенергия и електроенергия. Друга причина са билетните котли, които горят биомаса, както и фактът, че горим по - малко газ за производството на топлоенергия, посочи инж. Илиев.
По думите му, бургазлии имат едни от най-ниските средни сметки в страната, от гледна точка на цената за мегават, а разликата с предходния сезон е несъществена.
Важно е хората да подменят уредите си с такива за дистанционно отчитане. Това е от значение, защото плащането на реалната консумация в месеца, означава не просто липса на изравнителни сметки, но и повече прозрачност и предвидимост.
Дигиталните уреди, които премахват потребността от прогнозни и изравнителни сметки са точно стъпка към това, да се предлага все по - добра услуга от “Топлофикация-Бургас”.
По данни на дружеството към 31 декември 2024 г. броят на абонатите е 31 195, от които 30 893 - битови, 240 - стопански и 62 - бюджетни. Около 40% от жителите на Бургас използват услугите, предлагани от “Топлофикация-Бургас” АД. Основните клиенти обитават жилищните комплекси “Славейков”, “Изгрев”, “Зорница”, “Лазур” и “Братя Миладинови”.