Посланикът на Австралия в Съединените щати Кевин Ръд предупреди в реч, че глобалните последици от война за Тайван биха били толкова големи, колкото въздействието на Втората световна война, правейки света "коренно различно място”, съобщава Reuters.
"Ако китайският президент Си Дзинпин, който навършва 71 години този месец, искаше да постигне „окончателно национално обединение“ с Тайван, той вероятно щеше да действа през следващото десетилетие, преди да навърши 80 години", каза Руд в реч в Хонолулу.
„Бихме били глупави да пренебрегнем нарастващата яснота на китайската военна сигнализация, включително модела на последните му военни учения“, каза Ръд, който беше два пъти министър-председател на Австралия през предходното десетилетие.
Дали Китай ще предприеме действия ще зависи от възприятието му за силата на американското възпиране, каза той.
Китай твърди, че демократично управляван Тайван е негова територия и никога не се е отказал от използването на сила, за да постави острова под свой контрол. Тайван категорично възразява срещу претенциите на Китай за суверенитет и казва, че само хората на острова могат да решават бъдещето си.
САЩ изразиха загриженост относно китайската военна активност близо до Тайван, включително след президентските избори на острова и встъпването в длъжност на президента Лай Чинг-те миналия месец. Китай предупреди САЩ да не се намесват в делата на Китай с Тайван.
Тайван и Съединените щати нямат официални дипломатически отношения, тъй като Вашингтон официално признава Пекин, но е задължен по закон да предостави на Тайван средствата да се защити и е най-важният международен поддръжник на острова.
"САЩ признават, че ако Китай успее да анексира Тайван, това ще повлияе на доверието в САЩ и ще има дълбок и потенциално необратим ефект върху възприеманата надеждност на американските съюзи по света“, коментира Ръд.