Приеха два проекта, които спъват избора на главен прокурор

Приеха два проекта, които спъват избора на главен прокурор

23-ма депутати в правната комисия гласуваха “за”

От “Възраждане” настояват за гласуване утре на две четения, за да влязат с сила преди 16 януари

Искат време да “изчистят” текстовете

Девет дни преди насрочения за 16 януари във Висшия съдебен съвет (ВСС) избор на главен прокурор, новосъздадената парламентарна правна комисия прие на първо четене два проекта, които могат да прекратят процедурата. Ако тези поправки в Закона за съдебната власт бъдат гласувани и в пленарна зала, има голяма вероятност другата седмица Пленумът на ВСС да не стигне до гласуване на кандидатурата на Борислав Сарафов.

Приетите проекти са на “Възраждане” и ППДБ, като към тях бе добавен и проект на ИТН, който не се засяга пряко избора на главен прокурор, но създава текстове, които орязват правомощията му и дават по-голяма самостоятелност на шефа на Националната следствена служба.

Против проектите не гласува нито един от 23-та депутати от различните партии, представени в комисията. Големият въпрос е дали утре - сряда, в пленарната зала трите проекта ще бъдат гласувани само на първо четене. Депутатът Петър Петров от “Възраждане” заяви, че ще настояват веднага да се мине и към второ четене, за да има технологично време за влизане в сила на поправките преди 16 януари. Надежда Йорданова от ППДБ, Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, представителите на БСП, ИТН и дори от МЕЧ все пак бяха категорични, че трябва да си дадат време между първо и второ и четене, за да се “огледат”, “изчистят” или добавят нови текстове.

Проектът на “Възраждане” предвижда ВСС да може да предлага на президента да назначи главен прокурор или председатели на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния касационен съд (ВКС) само в рамките на своя мандат. От ППДБ въвеждат допълнителни изисквания към процедурите за избор на “тримата големи в съдебната власт”, като се предвижда започнатите в момента да бъдат спрени.

На заседанието се оказа, че становища по проектите липсват както от ВСС, така и от ВАС и ВКС, тъй като срокът до 6 януари е съвпадал с празниците, когато пленумите на тези институции не се свикват. Днес при депутатите дойде със становище само служебният правосъден министър Мария Павлова. Тя им каза от опита си като магистрат, че е видяла какви ли не “съдебни реформи”, правени на парче с политически съображения. По думите є след всяка подобна промяна ставало все по-зле. Павлова заяви, че тези дни Министерство на правосъдието пуска за обществено обсъждане свой проект за промени в Закона за съдебната власт.